Wszystko o jubilerstwie

Pełna wersja: Jaki topnik do lutowania cyną?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Chodzi o lutowanie stopów miedzi palnikiem na propan - butan, i lutowiem cynowym bez dodatku topnika. Po kalafonii zostają tłuste zwęglone plamy, które trudno usunąć. Zwykle używam samodzielnie robionego chlorku cynku - jest całkiem niezły, nie ma problemów z doczyszczeniem wyrobów, ale żeby go zrobić trzeba mieć kwas solny i czysty cynk.

Uzywacie może jakichś innych środków? Marzy mi się coś gotowego, dostępnego w handlu, i odpornego na prażenie płomieniem.
Spróbuj takiej "wazeliny" do lutowania instalacji z rurek miedzianych.
Dostępna w każdym markecie budowlanym.

[Obrazek: FD1_29.jpg]
(08-24-2014, 03:27 PM)cactoos napisał(a): [ -> ]Spróbuj takiej "wazeliny" do lutowania instalacji z rurek miedzianych.
Dostępna w każdym markecie budowlanym.

Dzięki. No proszę. Nie wiem dlaczego nie szukałem tam, gdzie kupowałem sztaby lutowia. W LM znalazłem dzisiaj coś o wyszukanej nazwie "Lötwasser DIN EN 29454.1, 3.1.1.A" do lutowania miękkiego. W wersj angielskiej "Soldering Fluid", i ostrzeżenie o zawartości chlorku cynku. Jutro sprawdzę jak działa.
Nie mogę już edytować poprzedniego posta, więc będzie post pod postem.

"Lötwasser" jest lepszy niż samodzielnie robiony chlorek. Lutowie płynie, minimalna ilość "szumowin" po lutowaniu. Oraz najbardziej wyczuwalna różnica - nie ma takiego ostrego zapachu. W samoróbce musiała zostawać resztka kwasu (chociaż cynk już się nie rozpuszczał), albo jakieś inne zanieczyszczenia.