Wszystko o jubilerstwie

Pełna wersja: Czesław Słania - Król rytowników
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Czy wiedzieliście, że najwybitniejszym rytownikiem świata był polski artysta, Czesław Słania? Ja nie wiedziałem i trochę mi przykro, że o takiej osobie kiedyś nie mówiono a dzisiaj się zapomina. Oglądam jego pracę i mam wrażenie, że odkryłem swojego nowego idola Uśmiech . Wątek zakładam z dwóch powodów. Pierwszy to taki aby uhonorować Pana Czesława i przybliżyć go forumowiczom. O drugim wspomnę później. Poniżej link do krótkiego filmu o nim

https://www.youtube.com/watch?v=72LYFFfuWkE


W sieci jest trochę materiałów o nim, poniżej materiał z Wikipedii


Czesław Słania (ur. 22 października 1921 w Czeladzi, zm. 17 marca 2005 w Krakowie) – polski grawer, projektant znaczków pocztowych i banknotów, od 1959 działający w Szwecji.


Biografia

Dzieciństwo spędził w Osmolicach pod Lublinem. Tu powstały jego pierwsze prace. W rzemiośle grawerskim zaczynał od podrabiania szkolnych legitymacji. Wielokrotnie w towarzystwie swego przyjaciela Kazimierza Mameja przemierzali Polskę mając do dyspozycji "na kolanie" podrobione bilety kolejowe. W czasie II wojny światowej był oficeremArmii Ludowej (opuścił armię w randze porucznika)[1]. Pracował w komórce fałszowania dokumentów. W 1945 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; podczas studiów wykonał m.in. rysunki do atlasu anatomicznego. Wykonywana przez dwa lata praca dyplomowa "Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki" wykonana stalorytem w formie znaczka pocztowego przyniosła mu uznanie. Otrzymał za nią dyplom z cennym odznaczeniem – Summa Cum Laude[1][2]. Po ukończeniu nauki (1950) podjął pracę w Wytwórni Znaczków Pocztowych w Warszawie jako grawer, zaprojektował tam także pierwsze znaczki. W 1956 roku wyjechał do Szwecji, gdzie po kilku latach pracy we własnej firmie, projektując m.in. znaczki i banknoty związał się z Pocztą Szwedzką.

[Obrazek: 220px-Faroe_stamp_036_ram.jpg]

[/url]
Znaczek pocztowy zaprojektowany przez Czesława Słanię dla [url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_Owcze]Wysp Owczych; wydany 19 marca 1979


Pierwszym zaprojektowanym przez niego w Szwecji znaczkiem był wizerunek poety Gustava Frodinga (z okazji 100-lecia urodzin w 1960). Dla poczty szwedzkiej zaprojektował ponad 300 znaczków, m.in. serie poświęcone 90. urodzinom króla Gustawa VI Adolfa, podróżomLinneusza, grzybom, motylom, badaniom morskim. Łącznie – także dla poczt innych krajów, w tym Polski – wykonał ponad 1000 projektów znaczków (m.in. w Danii, Grenlandii, Wyspach Owczych, Islandii, Monako, Niemczech, Francji, Belgii, San Marino, Szwajcarii,Australii, USA, Chinach, Tajlandii, Watykanie, ONZ). Dorobek ten sprawił, że jego nazwisko wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa jako twórcy rekordowej liczby wygrawerowanych znaczków pocztowych.

Tematyka prac filatelistycznych Czesława Słani obejmowała portrety (panujących, noblistów, aktorów i inne), florę i faunę, historię i kulturę. Prywatnie wykonywał projekty, które nie znalazły się później w obiegu, m.in. serię poświęconą walkom o zawodowe mistrzostwo świata w boksie oraz portret Jana Pawła II. Swoje prace często prezentował na wystawach filatelistycznych, zbierając liczne nagrody (Nagroda Roberta Stolza za serię Muzyka w Szwecji, przyznana w 1984 przez Philatelistic Music Circle; nagrody za najładniejsze znaczki roku w Szwecji; nagroda za najładniejszy znaczek świata – szwedzki znaczek Balet, 1979). Pierwszą Szwedzką Akademię Sztuki Filatelistycznej, powołaną w 1981, nazwano jego imieniem; w kilku krajach założono specjalne grupy studyjne analizujące jego metody pracy, w Danii wydano katalog Mestaren Czesław Słania. Biografi och Katalog.

Obok projektów filatelistycznych zajmował się projektowaniem banknotów. Z jego usług korzystały w tym względzie Argentyna, Belgia, Brazylia, Dominikana, Iran, Izrael, Kanada,Kazachstan, Litwa, Portugalia i Wenezuela. Ponadto grawerował ekslibrisy, plakietki, medale, wykonywał prace dla związków i organizacji polonijnych.

W 1999 rodzinna Czeladź przyznała mu tytuł honorowego obywatela.

Pochowany w marcu 2005 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

24 marca 2006 odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku przy ul. Krzywej 2 w Czeladzi, w którym mieszkał artysta[2][3].

Inne
W czasie zamieszkiwania w Krakowie lubił spędzać czas wspólnie ze swoim przyjacielem Czesławem Konkiewiczem na Starym Mieście.
Filateliści odkryli, że Słania miał zwyczaj podczas grawerowania znaczka umieszczania na nim mikroskopijnych imion swoich bliskich (tzw. tajnopisy). Rodzina (w tym sam autor) służyli natomiast niejednokrotnie jako modele podczas prac nad anonimowymi postaciami, które znajdują się na znaczkach. Jako przykład może tu posłużyć polski znaczek z serii lotniczej "Trasa W-Z" (1952) o nominale 1,40 zł: po lewej stronie, na wierzchołkach drzew można odczytać imię żeńskie – Lilka oraz nazwisko siostry – Majewska. Na innym znaczku z serii "Uruchomienie Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu" (1952) monter zakładający koło jest podobny do samego autora.
Zorganizowano kilkanaście wystaw filatelistycznych (krajowych i zagranicznych) prezentujących dorobek artystyczny Czesława Słani. Aż trzykrotnie ich otwarcie odbyło się wMuzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, które liczy sobie tyle samo lat co Słania: w 1991 (70-lecie), w 1996 (jubileusz 75-lecia) i w październiku 2001 (80-lecie)[4].
Odznaczenia i wyróżnienia

W 1972 roku został uhonorowany przez króla Szwecji Gustawa XVI Adolfa tytułem Nadwornego Grawera i wyróżniony Złotym Medalem Królewskim. Królowa Danii Małgorzata IIwręczyła mu Order Dannebroga. Książę Monako Rainer III nadał mu Kawalerski Order Św. Karola. Od Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 1998[5].
Poniżej film pokazujący pracę grawera nad znaczkiem pocztowym

https://www.youtube.com/watch?v=C9e10E3VFoo
Na tej stronie pokazane są chyba wszystkie jego prace. Miłego oglądania.

http://www.slaniastamps-heindorffhus.com/
Rany Boskie !!!!!
Geniusz i prace genialne Love Love Love 

[Obrazek: Slania-Stamp-Sweden-Tapestry-1024-postbit-5372.jpg]


Tak by nam się przydał do emaliowania. Przyćmilibyśmy Ruskich Biggrin 

Dziękuję za pokazanie bo nigdy o Nim nie słyszałem.

To naprawdę idol Grawerów ale i dla emalierów jest przykładem że praca czyni cuda. Serce
Dzięki Grotek! Szczerze mówiąc nigdy o tym panu nie słyszałem. Teraz wiem jak bardzo jeszcze jestem ubogi w umiejętności będąc na etapie rycia prostych linii komiksowych. To takie motywujące i demotywujące zarazem Ząbki
(08-28-2015, 09:59 PM)Gijbrill napisał(a): [ -> ] Teraz wiem jak bardzo jeszcze jestem ubogi w umiejętności będąc na etapie rycia prostych linii komiksowych. To takie motywujące i demotywujące zarazem Ząbki

Wierz mi wiem co czujesz bo ja poczułem to samo. Mam olbrzymie braki warsztatowe i graficzne. To mnie bardzo dołuje ale motywuje zarazem. Mam nadzieję, że kiedyś osiągnę poziom solidnego przeciętniaka.
Dacie wiarę, że to są grawerunki wielkości znaczka pocztowego :)
I jeszcze jeden
(08-28-2015, 10:59 PM)Grotek76 napisał(a): [ -> ]Dacie wiarę, że to są grawerunki wielkości znaczka pocztowego Uśmiech

I dlatego trzeba być geniuszem, kurde Uśmiech
Niestety pierwsza sprawa musisz być dobrym grafikiem. Będąc nawet mistrzem grawerowania nie osiągniesz takiego poziomu jeżeli nie będziesz dobrym
grafikiem. Ukłony w stronę umiejętności tego pana, ale będąc złotnikiem wolę trójwymiarową rzeźbę Grotek76'a Widzę Grotek76 jakie postępy robisz w
tak krótkim czasie i gdybyś miał mecenasa takiego jak miał ten Pan mógł byś robić cuda ZąbkiZąbkiZąbki
Z ciekawością obejrzałem filmy o technice robienia znaczków. Teraz przeciętny grafik ze swoim sprzętem może robić takie rzeczy. Czasy się zmieniają.
SmutnySmutnySmutny
Stron: 1 2 3