Wszystko o jubilerstwie

Pełna wersja: Tłoczenie wzorów w stali nierdzewnej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Mam zamiar powiększyć warsztat o kilka dodatkowych urządzeń i potrzebuję porady. Chciałbym na balansówce odbijać wzory wklęsłe w stali nierdzewnej lub alpace (podobne do łyżeczki) . W jaki sposób miałbym przygotować formy? Jakie informacje są potrzebne aby forma wykonana została prawidłowo? Jaki nacisk prasy będzie wystarczający? Grubości blach przewiduję 0,2-0,4mm
Stal nierdzewna jest ponad czterokrotnie twardsza od alpaki, więc o ile chcesz jedynie nadać profil wypukły,
to na balansówce się może udać, jednakże o wytłoczeniu jakiegokolwiek reliefu zapomnij. Prasy do tłoczenia
monet mają nacisk przekraczający 300 ton/cm2 a duża balansówka może z 10. Forma do tłoczenia nierdzewki
nie posłuży zbyt długo.
A można odlewać stal nierdzewną? Gdybym zamiast stali użył alpaki do wyciskania wzorów to na balansówce da radę? Jest tutaj ktoś kto mógłby zaprojektować formę (góra i spód) pod balansówkę?
Odlewac mozna. Ale potrzebujesz dobry sprzet. np https://nowa.e-pat.pl/odlewarka-mc15 lub cos podobnego. Wyciskac mozesz tez formami pojedynczymi. Na spod dajesz gume ktora "wypcha" blache do formy. I tu nie trzeba wcale jakiejs super mega mocnej prasy ale raczej bym poszedl w hydrauliczna - moze wolniejsza w obsludze ale troche wieksza kontrola.
Odlewanie to już bym zlecał komuś innemu. Interesuje mnie gotowy produkt. Co do kształtowania blachy na prasie, to natomiast będę już chciał robić samemu i dlatego potrzebny jest mi sprzęt odpowiedni oraz formy, które również chętnie mógłbym zlecić komuś, kto wie jak to się projektuje i wykonuje.
OK, mam już kogoś kto mógłby wykonać dla mnie formę do prasy balansowej. Pytanie tylko czy mogę na takiej prasie tłoczyć stal nierdzewną grubości 0,2 - 0,3 mm? Nie wiem czy nie będzie pękać.
Raczej nie powinna ale wszystko zalezy od wzoru.
Z tymi wzorami to chyba źle się wyraziłem. Chodzi o tłoczenie blachy ze stali nierdzewnej w kształcie łyżeczki (bez rączki)
W takim razie nie sądze aby miała pękać. Wiadomo, zalezy do tego jak głęboko błędziesz tłoczył oraz od stopu i jego właściwości. Nie wiem czy są na to jakies wyliczenia(pewnie są) ale wydaje mi sie, ze pozostaje ci metoda prob lub opinia kogos kto tloczył podobne elementy.
Dokładniej to będzie to INOX. Widziałem już tłoczone z takiej blachy produkty. Wygląda na to, że nie powinno być problemu przy takiej grubości. No chyba że kształtowano to w inny, nie znany mi sposób.

PS. Jeżeli już jestem w dziale odlewanie.
Jakiej najmniejszej grubości odlewy udaje się już uzyskać odlewając produkty z druku 3D? Jedna z odlewni pisała mi, że grubość materiału musi być minimum 1mm. Gdzieś jednak czytałem, że istnieje już nowocześniejsza metoda pozwalająca odlewać materiały grubości około 0,5mm.
Stron: 1 2