Wszystko o jubilerstwie

Pełna wersja: Przeciwwskazania do wykonywania zawodu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej :Uśmiech Jestem tu nowa i mam do Was pytanie odnosnie przeciwwskazan do wykonywania zawodu zlotnik-jubiler. Bardzo zainteresowal mnie ten zawod lecz choruje na atopowe zapalenie skory (stopien umiarkowany) i nie wiem czy to mnie dyskwalifikuje na starcie czy nie? Nie mam alergii na nikiel, nigdy nie wystapila u mnie zadna reakcja alergiczna na bizuterie, nawet ta sztuczna. Bede bardzo wdzieczna za wszelkie odpowiedzi udzielone w tym temacie, niestety w internecie brak informacji na ten temat. Pozdrawiam Uśmiech
Głównym przeciwwskazaniem jest ślepota.
Dużym utrudnieniem będzie brak dłoni lub rąk ale dla zdeterminowanych to nie przeszkoda.
Atopowe zapalenie skory może utrudniać relacje z klientem ale ubierzesz się w burkę i nikt nie zauważy Język
Haha. wyglad akurat nie jest problemem, a raczej rzadko poniewaz gdy nie ma czynnika zaostrzajacego chorobe zmiany pojawiaja sie u mnie raz na kilka lat (stopien umiarkowany). Chodzi mi bardziej o to jakie jest ryzyko jesli chodzi o czynniki wywolujace reakcje alergiczne, biorac pod uwage to ze nie mam alergii na metale. Wiem ze sa rozne chemikalia, czy czesto dochodzi do alergii podczas uzywania ich i jak czesto sie ich uzywa? Sa zawody ktore sa stanowczo odradzane przy AZS a jednak sa osoby ktore pracuja np w farmacji i poprzez stosowanie roznych sposobow potrafia uniknac lub zalagodzic reakcje alergiczne. Zawod jubilera nie jest jakos bardzo odradzany ale chcialabym sie najpierw upewnic jak to faktycznie wyglada i czego moge sie spodziewac.
kwasy, pył, uszkodzenia mechaniczne, odczynniki, temperatura
Perełka - nie jestem lekarzem i nie posiadam wiedzy na temat "czynników zaostrzających". Sama też pewnie nie wiesz co jest główna przyczyną podrażniającą....

simoniculus wymienił z czym się zetkniesz podczas pracy, ale w zasadzie to i wracając ze spożywczego spotkam się z przynajmniej połową z nich.
Noś gogle, maseczkę do polerowania, zrób wyciąg przy dygestorium, nie pij i nie nacieraj się kwasem - przestrzegaj BHP a nic nie powinno się dziać.
Hej Uśmiech przemyślałam sprawę i zgłębiłam temat przez jakiś czas i doszłam do wniosku że jest to zbyt duże ryzyko dla mnie, przede wszystkim codzienna styczność z kwasami. Myśle jeszcze nad szlifowaniem kamieni szlachetnych, czy to waszym zdaniem jest bezpieczne przy AZS? I czy przydatne jest przy tym wyksztacenie w zawodzie optyk-mechanik?
Przydatne. Optycy polerują soczewki i lustra mikroproszkiem diamentowym, tym samym którym poleruje się kamienie.
Przy polerowaniu też czasami używa się kwasów- HCI , octowy, szczawiowy. No może nie do samego polerowania, ale przed cięciem kryształu czasami trzeba pozbyć się z jego powierzchni drobin innych minerałów lub skały macierzystej. No i wtedy robimy kąpiel w kwasie. Myślę, jak pisał kolega Szrapnel, że zachowując zasady BHP nic ci nie grozi, to smog uliczny zaszkodzi ci więcej niż chemia złotnicza.
Ok, dziękuję za odpowiedź. A wiesz moze gdzie ksztalcic sie w zawodzie szlifierza kamieni? Wiem tylko tyle ze SRJ prowadzi platny kurs szlifierzy i nic poza tym nie znalazlam..
Popieram - najważniejsze jest przestrzeganie zasad BHP, a wszystko inne jest do ogarnięcia Uśmiech