Wszystko o jubilerstwie
zagadka - Wersja do druku

+- Wszystko o jubilerstwie (http://www.srebrnie.pl)
+-- Dział: SREBRNE FORUM (http://www.srebrnie.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: GEMMOLOGIA (http://www.srebrnie.pl/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Wątek: zagadka (/showthread.php?tid=2859)



zagadka - kfadrat - 07-15-2016

Dzisiaj w moje lapy wpadlo cos takiego:

Zdjecia:
http://imgur.com/a/JLs4h

informajce:
Kawalek okolo 10x7x5cm
masa 293gramy
lekki
w dotyku sliski cos ala plastikowy
w dotyku lekko chlodny szybko lapie temperature
przelam nierowny i muszlowy (?)
rysa czerwona-brazowa (???????)
na krawedziach prawie przejrzysty i na pewno przeswitujacy, calosc nieprzejrzysta nieprzeswitujaca
ukruszony kawalek podpalony strzela i troche smierdzi plastikowo, ale to nie jest ten charakterystyczny zapach plastikow. Po podpaleniu zwegla sie i kruszy ale nie plynie
na zewnatrz kora przypominajaca bursztyn, ale to nie bursztyn.
twardosc w przyblizeniu 6,5-7 rysuje sie pilnikiem bez problemu
w miare kruchy ale bez przesady, mniej wiecej na poziomie koralu
nie elektryzuje sie, nie wykazuje magnetyzmu
PODOBNO lezalo w ziemi 50 lat

Generalnie nie pasuje mi do niczego bo:
czerwona rysa to hematyt ale no blagam
zadne  bo to nie te ksztalty
nie plastik bo sie kruszy a nie lamie
raczej nie zywica i nic naturalnego bo sie pali dziwnie
byla teoria ze to bakelit ale za lekkie





Zupelnie nie mam pojecia w ktora strone szukac, bo pojedyncze rzeczy pasuja do pojedynczych kamieni ale do zadnego o ktorym mysle nie pasuje calosc

Pomozta!


RE: zagadka - kriss - 07-15-2016

Spróbuj obliczyć ciężar właściwy. Może to zawęzi ścieżkę. Substancja po opisie wygląda na sztuczną.
Klej kostny ma podobny wygląd. Nie wiem jak by wyglądał po 50 latach w ziemi. Może kiedyś w pobliżu
znaleziska był warsztat stolarski ?


RE: zagadka - kfadrat - 07-15-2016

wlasnie tego nie wiemy, ale taki klej z tego co wiem by plynal a nie sie weglil, ale to moze tez jest jakis pomysl. Ciezar tak liczac na pale wychodzi ponizej 1g/cm3 czyli lzejsze od wody. Poza tym na klej kostny jest chyba za ciemny, to ma barwe ciemnobrunatna-brazowa-rdzawa czerwien a klej kostny bardziej bursztynowo-zolty


RE: zagadka - silverpaul - 07-15-2016

Africa jantar? Kiedyś, ktoś przyniósł mi korale podobne do materiału ze zdjęcia, może deczko mniej czerwone. Upierał się, że bursztyn z Etiopii


RE: zagadka - cactoos - 07-15-2016

Mnie tam wygląda na bakelit bez wypełniaczy, ewentualnie na inną żywicę bo bakelit to żywica fenolowa.
Może komuś się jaki Epidian wylał? W latach międzywojennych i później, spotykało się bakelitową biżuterię 
a sporo jej produkowała firma Coco Chanel. Jednakże bakelit jest nieprzezroczysty! Podobne są tworzywa
Catalin, Celuloid i Lucite

Bransoletka z bakelitu

[Obrazek: d691d02e726ccef841aece789cbf6e68.jpg]

Naszyjnik z cataliine

[Obrazek: 005.jpg]

I naszyjnik z lucite. Jak widać, lucite i cataline mogą udawać bursztyn. 

[Obrazek: joan-rivers-joan-rivers-chunky-lucite-am...height=960]


RE: zagadka - kolorowy - 07-15-2016

Sprawdz czy spirytus lub denaturat (nie wódka) to rozpuszcza jeśli tak to pewnie będzie jakiś kawał szelaku typu rubin  Biggrin


RE: zagadka - cactoos - 07-15-2016

Szelak topi się pow 120 st.

I jeszcze to
Cytat:Kawalek okolo 7x5x5cm

masa 293gramy
lekki
wychodzi mi, że kawałek ma ok
170 cm3 co przy 293 gramach daje ok. 1,7 g/cm3, czyli o 0,7 g więcej niż bursztyn i woda
a nawet więcej niz bakelit, którego ciężar to 1,3-1,4 g/cm3.
Albo ja się pogubiłem w rachunkach, albo to całkiem ciężki materiał.


RE: zagadka - kfadrat - 07-18-2016

nie, ja musialem cos sie jebnac w pisaniu bo mialo byc 10x7x5, nie wiem skad mi sie to wzielo w glowie. Chyba za duzo mysle o szczesliwosciach roznych ostatnio, stad te 777. Mam maly kawalek tego, sprobuje wrzucic w spirytus. To nie jest nic z "nowych" zywic, bo wiekszosc teraz najpierw zaczyna przy ogrzewaniu sie rozplywac a dopiero pozniej "weglic" i smrod taki niezywiczny.

Jesli chodzi o bakelit to tez nad tym myslalem, ale kolor nie ten, i to delikatne przeswitywanie na krawedziach mi nie pasuje. Mam dwa male kawalki tego, ogladalem pod lupa mocno i intensywnie potem mikroskop. Jedyne co moze pomoc, to wewnatrz znalazlem jeden maly "babel" ale to raczej przypadek niz regula w tym cosiku.