Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Srebro - kilka pytań laika.
#11
Chciałbym nauczyć się oprawiać swoje "twory" z emalii.

Np. takie lub większe wisiory

[Obrazek: klipszielony03.jpg]

Jaki rodzaj i grubość blachy i cargi kupić ?

[Obrazek: IMG_7076.JPG]



Jakim lutem lutować i jaki palnik na początek kupić ?

Wiem że to pytania śmieszne ale jakoś trzeba zacząć ta "srebrną przygodę ". ???
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
#12
Odpowiedz
#13
Slusznie kriss prawi. jak masz butle to termet lub perun. wincyj kasy to moze "orca"? Jak bez butli - tez da rade to wlasnie cos takiego jak dremel - sam na czyms takim zaczynalem. Do lutowania malych rzeczy(lancuchy, pierscionki itp - NIE WAZY, ŚWIECZNIKI, TALERZE) nadaje sie doskonale. Moze troche mala regulacja wielkosci plomienia ale na poczatek wystarczy.
BTW co do malego palnika to masz dwa rodzaje: ołówkowy
[Obrazek: Multitip.gif]

lub stojacy 
[Obrazek: dremel%C2%AEversaflame-2374.jpg]

I moim zdaniem stojacy jest lepszy z kilku powodow. Wiekszy zbiornik ale przede wszystki stoi wiec mozesz pracowac dwoma rekoma(nie mowie ze tak nalezy ale czasami trzeba). ten olowkowy niby ma jakies druty ze jak go polozysz to nie potrula sie i nie spali Ci chaty... ale jednak stojacy jest bezpieczniejszy pod tym wzgledem. nawet jak sie wywali to nie pojedzie... 

Nie koniecznie kupuj dremela. Sa rozne firmy. Napewno te najtansze palniki tego typu z allegro nie nadaja sie do niczego ze wzgledu na jakosc wykonania. Ale masz inne. Yato, aries, proxxon i jeszcze inne. Niektore noname tez dobrze dzialaja.

Lut mozesz wziac jeszcze twardy ale z nim - przynajmniej ja mialem, moze taka partia - czasami sa problemy, ze pęka albo cos.
Lutuwka zwykla zielona lub abdek. Boraksu nigdy nie lubilem Język Podobno dobre sa lutowki w pascie ale tylko tak slyszalem - nigdy ich nie uzywalem.
Co do blachy... Wszystko zalezy co chcesz robisz dokladnie. tzn wielkosc tego wyrobu. Na sama oprawe moze byc blacha 999 bedzie latwiej oprawic. tylko lut bedzie widac - chyba ze zgrzejesz bo czysciocha tak mozna. Grubosc? Naprawde zalezy od wielkosci wyrobu. moze byc 0,5? Spod i emenety ozdobne (esli beda) tez mozesz z czystego ale chyba lepiej sterling, w tym przypadku moze byc 0,5 0,8 moze 1. Naprawde wszystko od projektu zalezy.
Odpowiedz
#14


Załączone pliki Miniatury
   
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
#15
Odpowiedz
#16
Raczej o jest zwykly lut i zawiera cynk, wiec od sie nadaje normalnie do lutowania. do emalii musialbys sprobowac czy sie nada. Ewentualnie zrobic kawalek swojego srebro 999 i 20% miedzi. Albo tak jak Kriss podpowiada, zrobic z czystego i lutowac sterlingiem.

Czyste srebro zgrzewasz palnikiem. Troche wprawy potrzeba aby to wyszlo dobrze. ale szybko sie nauczysz. Gdzies mialem w gazecie opis jak to sie robi... Pozniej \zeskanuje i wrzuce. Generalnie polega to na tym, ze pasujesz idealnie elementy, i grzejesz calosc a pozniej skupiasz ogien na laczeniu. Widac wtedy jak miejsce laczenia sie "topi" normalnie tak jak bys lutowal widac taka blyszczaca kreske. Odrazu zabierasz ogien bo inaczej nadtopisz calosc lub ja calkowicie stopisz. To jest o tyle dobre ze nie widac wtedy miesca lutowania bo nie uzywasz innego metalu zeby wykonac laczenie. Oczywiscie normalnie lut jest malo widoczny ALE JEDNAK WIDOCZNY! Język

Palnik spokojnie wystarczy do wyrobow takich wielkosci jakie zamierzasz robic.

Lut mozesz kupic w hopei (tam gdzie znalazles) ale chyba lepsze ceny maja w PROMIE.

Butla turystyczna tez moze byc. Ja osobiscie takiej uzywam - w sumie nie wiem czemu. 2,5 kg to chyba jest.. albo 3? W kazdym razie nie 1 ani nie 5 kg tylko ta pomiedzy. Napelnienie chyba 25 zl na stacji(oczywiscie nielegalnie bo tak nie mozna)
Odpowiedz
#17
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
#18
Odpowiedz
#19
(07-27-2015, 02:58 PM)kriss napisał(a): Jak znajdę chwilę żeby oprawić swoje pierwsze "DZIEŁO" z emalii, to opiszę krok po kroku całość Ząbki

Jak zawsze można na Ciebie liczyć :-) Dziękuję.  Przez ten czas zbiorę materiały i sprzęt.
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz
#20
Dostałem dzisiaj dremelka. Suuuuuuuuuuuuuuuuper palniczek, taki właśnie chciałem.
Już próbowałem i stopiłem paznokieć Biggrin Biggrin Biggrin . To całe jubilerstwo jest proste. Zapalasz dremelka chwytasz drut i grzejesz ....... a potem ręka w wodzie bo tak pali Biggrin Biggrin Biggrin . Jak to mówią  " idźcie w cholerę " Biggrin Biggrin 

Teraz na poważnie. Jakie okulary ?  Zwykłe białe czy specjalne przyciemniane ?



Przy okazji zapytam czy ktoś ma blachę srebrną 999 o grubości +/- 0,020 mm bo potrzebuje wyciąć gwiazdki do tarczy. ??
.
Pozdrawiam Leszek :-)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości