Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wlasny odlew 500g srebro - dlaczego to nie wyjdzie ?
#1
Witam,

przymierzam sie do zrobienia stosunkowo prostego odlewu (kula z kilkoma wglebieniami) ze srebra. Wedlug wstepnym wyliczen potrzebuje okolo 500g srebra. Jako forme chcialem uzyc gipsu. Plan mam taki, zeby zrobic sobie dwa proste piece na propan butan w jednym bede mial srebro do topienia, a w drugim bede wygrzewal forme. Kiedy srebro sie roztopi wleje je do formy w drugim znajdujacej sie w drugim piecu. Jako, ze nie mam pojecia co czynie, chetnie sie dowiem dlaczego ten pomysl jest bez sensu.

Dziekuje,
pirfake
Odpowiedz
#2
Ja topię na propan butan z tlenem, ostatnio brakło mi tlenu i chciałem stopić samym gazem jakieś 350g i nie udało mi się. Stopienie 500 g samym gazem bez tlenu może być bardzo trudne, a jeszcze metal musi mieć wyższą temp. przed wlaniem...
Gips normalny się nie nadaje, musi być masa odlewnicza, wypalenie masy jest objęte rygorem producenta i musi być do tego specjalny piec z programatorem cyklu wypalania. Taniej będzie skorzystać z odlewni, lub kogoś kto odlewa srebro.
Odpowiedz
#3
(04-10-2016, 10:17 AM)szamek napisał(a): Ja topię na propan butan z tlenem, ostatnio brakło mi tlenu i chciałem stopić samym gazem jakieś 350g i nie udało mi się. Stopienie 500 g samym gazem bez tlenu może być bardzo trudne, a jeszcze metal musi mieć wyższą temp. przed wlaniem...
Gips normalny się nie nadaje, musi być masa odlewnicza, wypalenie masy jest objęte rygorem producenta i musi być do tego specjalny piec z programatorem cyklu wypalania. Taniej będzie skorzystać z odlewni, lub kogoś kto odlewa srebro.

Dziekuje za konkretna odpowiedz, rozumiem, ze "z tlenem" nie oznacza tylko dodatkowego nawiewu/nadmuchu, a rzeczywiscie osobnego zasobnika z tlenem, zgadza sie ? Jako, ze butle z propanem jeszcze mozan latwo zorganizowac, to juz z tlenem nieco trudniej, czy sa jakies inne mozliwosci aby w domowych warunkach przetopic takie ilosci materialu? (np piec na koks)

Oczywiscie nie myslalem o zwyklym gipsie tylko o gipsie odlewniczym. Natomiast nie do konca rozumiem tego wypalaniem masy odlewniczej - przeciez jakos robicie odlewy w "domu" i napewno nie wszyscy uzywaja specjalnego pieca ?
Odpowiedz
#4
Tak , chodzi o butlę z tlenem.
Ostatnio było na forum o takim wypalaniu (wygrzewaniu) tulej " w domu", że jakoś się da to zrobić, ale ja nie mam takich doświadczeń.
Masa odlewnicza ma wiele parametrów - 4 lub 5 temperatur rozłożonych w czasie, jeżeli się ich nie dotrzyma trzeba się liczyć z niepowodzeniem, tak że w warunkach domowych to jest trudna sprawa. No i jeszcze trzeba odpowietrzyć masę, czyli trzeba mieć pompę próżniową.
Odpowiedz
#5
Odlać można w piasek/mułek formierski a nawet w szkielet mątwy zwany ossa sepia, ale jakości nie będzie.
Chociaż odlew w ossa sepia pozwala uzyskać ciekawą fakturę.

Odlew w ossa sepia. Tu więcej >>>wujek Google >ossa sepia
[Obrazek: DSC00105.jpg]
[Obrazek: schmuck-sepiaguss.jpg]
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości