Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Serdeczna Prośba o zidentyfikowanie Kamyczków
#1
Serdecznie witam wszystkich. Zwracam się do szanownych gemmologów  z prośbą o identyfikację kamieni.
Obydwa zimne w dotyku Ten po lewej jak widać na zdjęciu  próbowałem zeszlifować na kamieniu szlifierskim
i bez żadnego problemu się zaciera ,zostawia po sobie biały jak kreda pył ,co można zaobserwować na kolejnych zdjęciach .
Natomiast ten po prawej biały jest diabelnie twardy , nie da się go zetrzeć na kamieniu szlifierskim .
Ślad po próbie zeszlifowania kamienia można zobaczyć na kolejnych zdjęciach , na kamieniu szlifierskim widać czarną smugę po próbie zatarcia jego struktury .
Na białym kamieniu nawet malutki ślad nie pozostał po próbie zeszlifowania go a na kamieniu szlifierskim pozostał ciemny grafitowy osad.
A co najważniejsze po przyłożeniu go go zwykłej żarówki prześwituje na Różowo {innymi słowy światło wewnętrzne jest różowe .

[Obrazek: 8676ec475a7a.jpg]

Kolejne zdjęcia i rozmiar zaznaczyłem opcjonalnie jak na planszy polowej .
[Obrazek: 4d3173337e06.jpg]
Na tym zdjęciu wyraźnie widać smugi po próbie zeszlifowania kamieni .
I Tą grafitową smugę po próbie zatarcia tego białego twardego kamienia .
[Obrazek: 3327d3938ce8.jpg]
[Obrazek: 6a43e7c081e1.jpg]
[Obrazek: 844fe85ed04e.jpg]
[Obrazek: 16e082ea2e4a.jpg]

Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
#2
witaj
gdzie kamienie były znalazione ? tzn. w jakim rejonie

możliwe że :
'pomarańczowy' to kwarc - chalcedon - karneol
jasny to chyba kwarcyt
Odpowiedz
#3
(07-24-2017, 11:48 AM)Opal Kingdom napisał(a): witaj
gdzie kamienie były znalazione ? tzn. w jakim rejonie

możliwe że :
'pomarańczowy' to kwarc - chalcedon - karneol
jasny to chyba kwarcyt

W Znalezione w Lesie blisko plaży w Gdyni .
Odpowiedz
#4
"pomarańczowy" więc to zwykły krzemień a drugi nie wiem Uśmiech
Odpowiedz
#5
(07-24-2017, 06:10 PM)tatarata napisał(a): "pomarańczowy" więc to zwykły krzemień a drugi nie wiem Uśmiech

nie jest to krzemień gdyż ma inny przełam
wg mnie to rodzaj chalcedonu zwany karneol

2gi kamień to zagadka ?
kwarcyt występuje głownie na poludniu polski
 lecz mozliwe ze pojedyńcze kamienie wystepują też w morzu i okolicach ?
Odpowiedz
#6
(07-24-2017, 06:44 PM)Opal Kingdom napisał(a): kwarcyt występuje głownie na poludniu polski
 lecz mozliwe ze pojedyńcze kamienie wystepują też w morzu i okolicach ?

Możliwe, możliwe. "Pojedyncze" kamyczki występują w morzu i okolicach,
 a tubylcy zwani Kaszëbë nazywają je plażą. Biggrin
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#7
(07-21-2017, 07:53 AM)Don De La Angel napisał(a): Serdecznie witam wszystkich. Zwracam się do szanownych gemmologów  z prośbą o identyfikację kamieni.
Obydwa zimne w dotyku Ten po lewej jak widać na zdjęciu  próbowałem zeszlifować na kamieniu szlifierskim
i bez żadnego problemu się zaciera ,zostawia po sobie biały jak kreda pył ,co można zaobserwować na kolejnych zdjęciach .
Natomiast ten po prawej biały jest diabelnie twardy , nie da się go zetrzeć na kamieniu szlifierskim .
Ślad po próbie zeszlifowania kamienia można zobaczyć na kolejnych zdjęciach , na kamieniu szlifierskim widać czarną smugę po próbie zatarcia jego struktury .
Na białym kamieniu nawet malutki ślad nie pozostał po próbie zeszlifowania go a na kamieniu szlifierskim pozostał ciemny grafitowy osad.
A co najważniejsze po przyłożeniu go go zwykłej żarówki prześwituje  na Różowo {innymi słowy światło wewnętrzne jest różowe .

[Obrazek: 8676ec475a7a.jpg]

Kolejne zdjęcia i rozmiar zaznaczyłem opcjonalnie jak na planszy polowej .
[Obrazek: 4d3173337e06.jpg]
Na tym zdjęciu wyraźnie widać smugi po próbie zeszlifowania kamieni .
I Tą grafitową smugę po próbie zatarcia tego białego twardego kamienia .
[Obrazek: 3327d3938ce8.jpg]
[Obrazek: 6a43e7c081e1.jpg]
[Obrazek: 844fe85ed04e.jpg]
[Obrazek: 16e082ea2e4a.jpg]

Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
#8
Ten jasny to kwarc, twardość w skali Mohsa 7, rysa biała ale w kontakcie ze ścierniwem korundowym a raczej lepiszczem tej ściernicy rysa jest jaka jest.
Ten "pomarańczowy" to kalcyt miodowy.
Twardość w skali Mohsa 3 , rysa biała no i biały osad na ściernicy.
Ściernica to chyba elektrokorund "szlachetny", twardość 9.
Rysę najlepiej sprawdza się na porcelanie bez szkliwa. Ja robię to na wewnętrznej stronie rozbitej umywalki lub na części rozbitego izolatora ceramicznego, który znalazłem w terenie przy słupie pozostawiony przez monterów elektryki.
apsolwent oślej łafki
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości