Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy to jest SREBRO?
#1
Question 
    Witam wszystkich serdecznie,
Cieszę cię, że znalazłem takie forum, jestem tu nowy, ale mam nadzieje, że ktoś mi pomoże.Rozmarzony
Piszę z zapytaniem czy przedmioty na załączonym zdjęciu są SREBRNE???
Jeśli tak to, dlaczego i z jakiej próby?
Co oznacza ten znak po lewej stronie? A co oznacza AM?? Mam jeszcze takie samo, ale zamiast AM jest S.
Bardzo Proszę o pomoc i z góry dziękuje za nią Pozdrawiam
Adam Tomala
Odpowiedz
#2
mało widac, musiałem pokombinowac z programem graficznym, zamienic fote na plaskorzeźbe itp a i tak pewnosci nie mam.
bardzo podobne cechy:
wiedeń od 1807 do 1824 albo austryjacka cech od 1824 roku
ewentualnie kraków 1835-66 albo Lwów 1787-1806
jakas bochnia,stanisławów .

realnie zawartosc srebra sprawdisz u złotnika -koszt ze 20 -40zł za kilka sztuk

,zalezy kto,gdzie itp.

a dlaczego to srebro? bo to sztućcce pewnie,

AM i S to pewnie imienniki wytwórców.
Odpowiedz
#3
Na wstępie chciałem podziękować użytkownikowi Bart za pomoc.
Tak to sztućce są, czyli stwierdza Pan że to srebro tylko ze próba nie znana tak?
Czy te znaki oznaczają że to srebro ? bo nie zrozumiałem ("a dlaczego to srebro? bo to sztućcce pewnie")
Odpowiedz
#4
Bart ma rację.
Z tego co widzę, to austriacka próba srebra 13 łutowego
( liczba 13 w kółku, nad T) - czyli próba 0,812.

Czyste srebro to 16 łutów.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#5
cactoos gdzies ty sie dopatrzył 13Uśmiech? masz dobre oczy albo lepszy kompUśmiech
za cholere nie dopatrzyłbym sie tam 13, raczej sprawdzałem pod kontem kształtu itp choc jak teraz patrze na tabele to rzeczywiscie mzoe to byc tylko ta cecha, inne z podobnym układem znakó są wpisane a nieco inne pole.

adamtom,tak to srebro. próba oznacza ile srebra w srebrze ,czyli 81,2 % czystego srebra w wadze sztucców.

jak masz komplet w dobrym stanie to sprzedaj do użytkowania,może ktoś szuka, jak masz połamane to oplaca sie to spylic jako złom, no chyba ze nie sprzedajesz tylko chiałeś wiedzieć informacyjnie. pamietaj z ejesli masz znaki próby np na nożach z grubą,litą rękojeścią- to nie oznacza ze całośćwagi to srebro, w norzach czesto rękojesci są puste,trafiłęm na zalane gipsem a nawet czymś w rodzaju cementu? uj to leko fałszuje oczekiwany wynik jaki sie chialo miec po rafinacjiUśmiech


a podziekowanie nie nnie tylko cactoosowi-on ci podał próbe i zawartośc cukru w cukrze
Odpowiedz
#6
(01-11-2014, 07:16 PM)bart napisał(a): w norzach czesto rękojesci są puste,trafiłęm na zalane gipsem a nawet czymś w rodzaju cementu? uj to leko fałszuje oczekiwany wynik jaki sie chialo miec po rafinacjiUśmiech

To, że w nożach rączka jest zrobiona z cienkiej blaszki i wypełniona dla równowagi cementem,
albo - jak wielokrotnie doświadczyłem - piaskiem, to jeszcze nic wobec tego,
że samo ostrze jest wykonane nie ze srebra a ze stali.
W "srebrnym" nożu srebra jest może 20 %.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#7
a to oczywiste,zupełnie zapomniałem dodacUśmiech
Odpowiedz
#8
Ty zapomniałeś bo to oczywiste, ale szczęśliwy posiadacz sztućców może być bardzo zdziwiony.
Kiedyś dostałem ofertę kupna kilku kilogramów srebrnych sztućców a że cena była zachęcająca,
to i zaprosiłem właściciela do firmy. Okazało się, że to same noże i z kilku kilogramów zrobił się
jeden kilogram, plus parę kilo złomu i wiaderko piasku. Zadowolony to on nie był.Puść oczko
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#9
z cyklu co rafinyujemy a co dostajemy, lekko of top....

kupiłem ze 3 kg srebra, potopione styki z rozdzielni kolejowej itp, odlane w rynienece z kontowników stalowych . takie 3 "kiełbaski" wysłalismy do rafinacji, chłopakidzwonią ze jest niespodzianka, okazało sie ze w kiełbaskach były niepotopione podstawy ceramiczne stuykó,łacznie 800gUśmiech ale i tak i tak grubo ponad kilogram czystego wyszło
Odpowiedz
#10
(01-11-2014, 03:50 AM)Adamtom napisał(a): Witam wszystkich serdecznie,
Cieszę cię, że znalazłem takie forum, jestem tu nowy, ale mam nadzieje, że ktoś mi pomoże.Rozmarzony
Piszę z zapytaniem czy przedmioty na załączonym zdjęciu są SREBRNE???
Jeśli tak to, dlaczego i z jakiej próby?
Co oznacza ten znak po lewej stronie? A co oznacza AM?? Mam jeszcze takie samo, ale zamiast AM jest S.
Bardzo Proszę o pomoc i z góry dziękuje za nią Pozdrawiam
Adam Tomala

Cesarstwo Austrii, srebro 13 łut(pr.812,5) ocechowane w Pradze (rok wybity w puncy państwowej), AM- inicjały złotnika.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości