Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Emaliowanie
#31
Ewentualnie powłoka galwaniczna - srebrzenie, rodowanie, czy jak tam się jeszcze "ulepsza" wyroby. Regularnie złocimy i srebrzymy emaliowane wyroby, i sporadycznie zdarza się, że emalia wypadnie, zmatowieje, albo też się posrebrzy (zwykle białe i czerwone). Ostatnio widać było, że źle przeprowadzili proces, całe złocenie było dosyć matowe i z dziwnym odcieniem - ale zwykle to jest problem "zmęczonej", przegrzanej emalii.

BoBig: Rybki są na całym obwodzie? Jak wypalałeś emalię?
Odpowiedz
#32
Rybki są na całym obwodzie. Emalię wypalałem grzejąc palnikiem delikatnie od wewnętrznej części obrączki. Nie miałem jeszcze pieca wtedy.
Teraz piec prawie mam. Prawie bo na razie jak go włączę do kontaktu to korki mi wywala. Muszę pokombinować z nim trochę, ale prostą ma konstrukcję (obudowa, kabel zasilający podłączony bezpośrednio do drutów oporowych), dlatego powinienem rozpracować dlaczego korki strzelają.
Odpowiedz
#33
Sprawdź jakie obciążenie w Amperach ma piec.
Jeżeli więcej niż próg zadziałania bezpiecznika, to będzie wywalać.
Musisz podzielić moc spirali w Watach, przez wartość napięcia w Voltach
i otrzymasz obciążenie w Amperach. Grzałka 1000 W to 4,35 A. 3000 W to 13 A
Ja mam na linii pieców bezpieczniki 25 A.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#34
(09-21-2014, 10:14 PM)BoBig napisał(a): Rybki są na całym obwodzie. Emalię wypalałem grzejąc palnikiem delikatnie od wewnętrznej części obrączki.

Prawo Ohma zostało omówione, więc tylko dodam, że u mnie we firmie pod przedmioty, których emaliowanie mogłoby by zostać ubrudzone spalinami, robi się podstawki z cienkiej blachy MZN, o nieco większej powierzchni (średnicy). Grzeje się pośrednio przedmiot ustawiony na podstawce, więc trochę trudniej dogrzać, ale przy grzaniu pionowo do góry spaliny omijają przedmiot, i emalia pozostaje czysta. Rzadko nam się trafiają takie roboty, więc metoda się sprawdza.
Odpowiedz
#35
(09-17-2014, 07:44 PM)ca ctoos napisał(a): A dlaczego, łagodne ogrzanie do 300 st i równie łagodne wystudzenie, miałoby zaszkodzić emalii?

Nie wiem. Na pewno nie szkodzi emalii. Jej szkodzi dopiero 500-550 stopni.

PS : Do emaliowania stosuję tylko folię - srebro próby 999 , uczono mnie że do próby 925 należy przeprowadzić skomplikowane procesy wyzażania i odkwasowania.

Pozdrawiam Leszek
Odpowiedz
#36
   
       
(09-17-2014, 09:47 PM)krzywy napisał(a): Ewentualnie powłoka galwaniczna - srebrzenie, rodowanie, czy jak tam się jeszcze "ulepsza" wyroby. Regularnie złocimy i srebrzymy emaliowane wyroby, i sporadycznie zdarza się, że emalia wypadnie, zmatowieje, albo też się posrebrzy (zwykle białe i czerwone). Ostatnio widać było, że źle przeprowadzili proces, całe złocenie było dosyć matowe i z dziwnym odcieniem - ale zwykle to jest problem "zmęczonej", przegrzanej emalii.

BoBig: Rybki są na całym obwodzie? Jak wypalałeś emalię?

Witam Krzywy :-)))) 

Czy Twoja firma pokryła by mi galwanicznie druty miedziane ?
Odpowiedz
#37
(07-14-2014, 05:46 PM)BoBi napisał(a): Czy ktoś z was robił próby emalii na srebrze. Podobno na "fajnie" dobrze wychodzi

Na srebrze jeszcze nie próbowałem bo nie mogę znaleźć wykonawcy krążków ze srebra ale próbowałem na folii.

Tutaj zdjęcia z prób:

                               

wykonałem setki ( może tysiące - nie liczę ) prób :

                   

najładniejsze są niebieskie    

najgorsze czerwono-purpurowe    

jak masz pytania to pisz, jestem początkującym ale emalierstwo to mój konik :-)

pozdrawiam serdecznie Leszek
Odpowiedz
#38
(05-25-2015, 05:54 PM)kriss napisał(a): powiedz dla czego nie zrobisz emalii na srebrze 0.925. W końcu to czysta miedź plus czyste srebro. Na każdym z tych metali zrobisz emalię a na ich stopie nie ? Stop robi się po to żeby materiał był twardszy. Zastanawiam się po co Ci ta ramka. Tarcze w starych zegarkach ich nie mają i są przez to cieńsze. Sam wiesz, że brzeg tarczy był szlifowany prawie do czystej miedzi i chowany pod brzegiem koperty. Art-clay to materiał bardziej do zabawy. Chociaż można przy jego użyciu zrobić różne ciekawe wzory.

Do emalii na srebro używam innych emalii niż tych na miedź.
Miedź brudzi !!! Ja nie chcę robić na miedzi. Biggrin ( ale muszem )
Dlatego potrzebuję srebra 999. Nie potrzebuję twardego materiału, ramka go usztywnia.

Stare zegarki miały różne tarcze. Takie o których piszesz robiłem już od dawno.
       

Są też inne tarcze które mi się bardziej podobają ;-)))     
Odpowiedz
#39
(06-29-2014, 06:10 PM)krzywy napisał(a): Jest wiele rzeczy, których nie robimy w firmie, bo po prostu nie mamy takich wyrobów, i tego chciał bym się dowiedzieć i wypróbować. Na przykład stosowanie bezbarwnej emalii podkładowej pod emalię transparentną, dodawanie do emalii gumy arabskiej przy emaliowaniu wypukłych przedmiotów. Ale to jak dojdę do odpowiedniego problemu.

Pod każdą emalię stosuje się emalię podkładową - (topik, strumień).
To jest gruntowanie podłoża metalowego emalią o większej temp. topnienia niż następne warstwy - dekoracyjne.
Przy stosowaniu emalii nie transparentnych ja gruntuję emalią białą ceramiczną bezołowiową.    

Do transparentnych z wzorem używam transparentnej MB bezołowiowej :    

Każdą emalie próbuję "na czas" jak się zachowuje. Pozwala mi to na pełną kontrolę wypalania :     


Przy emaliowaniu wypukłych dodaje się tragantki ( nie arabskiej) lub innych środków by nie spływała prawem ciążenia.

Pozdrawiam

ps ktoś ma pytania to pytać :-)))) wiedzy do grobu nie zabiorę :-))))))))))))))))))))))))))))))))
Odpowiedz
#40
Te podkłady to chyba nie zawsze są potrzebne cytuję : "malie Milton Bridge to najwyższej jakości angielskie emalie jubilerskie. Do oferty naszego sklepu wprowadziliśmy aż 33 kolory transparentne (temperatura wypalania: 840 C) i 28 kolorów kryjących (temparatura wypalania: 780-800 C). Dla uzyskania najlepszych efektów/kolorów emalia powinna być wypalana w piecu. Poza kilkoma rubinowymi kolorami proszek emalierski Milton Bridge nie wymaga stosowania topników (emalii podkładowych)"

Dalej nie rozumiem jednej rzeczy. Piszesz, że masz wykrojnik. W takim razie kup sobie blachę 999 i zrób krążki sam.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości