Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alkohol przy lutowaniu
#1
Witam, na wielu filmikach oglądanych na youtube natknąłem się na sceny gdzie smarują pędzelkiem lub wkładają przedmiot do alkoholu przed lutowniem po czym zapalają alkohol zapalniczką.
Z tego co zrozumiałem filmy w innych językach to ma to zapobiec powstawaniu czarnego nalotu podczas potraktowania przedmiotu palnikiem.

moje pytanie jest takie - jak to dokładnie działa ? Jaki alkohol ( lub nie alkohol ) zastosować żeby otrzymywać taki efekt i w jaki sposób to robić ?

W jaki płyn włożyć przedmiot po lutowaniu ? I ewentualnie jeśli można od razu gdzie go kupić ?

Z góry dziękuję z wszystkie odpowiedzi Puść oczko
Odpowiedz
#2
Domyślam się, że piszesz o abdeku, jest płyn osłonowy używany przy lutowaniu w celu ochronienia wypolerowanej już powierzchni oraz kamieni. Zanurza się w nim lutowany przedmiot a później podpala. Po wypaleniu zostaje na wyrobie biała powłoka. Abdek jest do kupienia w każdym branżowym sklepie, kosztuje chyba podobnie jak lutówki. Po lutowaniu wyrób jeśli ma kamienie musi ostygnąć a trawisz go w słabych roztworach kwasów- siarkowego, ortofosforowego, albo w specjalnych preparatach np: Gipastrip, dostępne jak wyżej lub kwasy w hurtowniach z chemią.
Odpowiedz
#3
Ja używam starej metody i zabezpieczam roztworem kwasu borowego.
Domyślam się, że to to samo co abdek.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#4
Jeśli chodzi o preparaty typu gipastrip czy kwasy nie mogę znaleźć żadnej hurtowni która mi to sprzeda ( chodzi o internetowe ), możecie podać kilka pozycji ?

I po co zanurza się wyrób po lutowaniu w te roztwory ?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, jak na razie bardzo pomogliście Uśmiech
Odpowiedz
#5
Zanurza się żeby wytrawić zeszklony boraks oraz inne pozostałości np: gipastrip a sprzeda Ci go na pewno PAT.
Odpowiedz
#6
pat ? Język
Odpowiedz
#7
Zainstaluj sobie jakąkolwiek wyszukiwarkę - np. Chrome - i poproś jakiegoś przedszkolaka, żeby ci wytłumaczył jak sie nią posługiwać.
Adresy firm PAT, Kociuba, Granit, Spójnia, Hemar itd znajdziesz bez trudu.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#8
Wydaje mi się, że ktoś z twoją reputacją powinien grzeczniej się odnosić do tych mniej zaawansowanych. I prostować ich w takich sprawach. Umiem się posługiwać przeglądarką, ale wątpie, że ty kulturalnym językiem.

https://www.google.pl/#q=pat - pierwsze co wyskakuje po wpisaniu pat w wyszukiwarce.

Jakbyś jeszcze nie zauważył, to piszę, że NIE WIEDZIAŁEM co oznacza skrót PAT.
Odpowiedz
#9
Niestety tracę cierpliwość gdy widzę człowieka który nie ogarnia tak prostej rzeczy, jaką jest wyszukiwarka.
Bardzo chętnie pomagam, ale nie jestem w stanie pomóć tym którzy sami sobie pomóc nie chcą.
Nawet gimbus będzie wiedział, że jeżeli otrzymuje informację: "sprzeda ci go np.PAT" to dotyczy ona
zapewne jakiegoś sklepu, lub hurtowni. Oto co podaje przegladarka Chrome, jeżeli ktoś potrafi się nią posłużyć.
https://www.google.pl/webhp?sourceid=chr...+hurtownia
Jak widzisz daję Ci juz drugą poradę za którą zapewnę znowu obdarzysz mnie negatywem w reputacji. Cóż, życie.


Załączone pliki Miniatury
   
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#10
Wydaje mi się, że zazwyczaj masz mało cierpliwości, zazwyczaj również osoby który uzyskały już swoją upragnioną reputacje zaczynają sie z tym obnosić tak jak ty to robisz. Link który mi wysłałeś otworzy się tylko w chrome (sourceid=chrome-instant&rlz).
Nie ogarniam wyszukiwarki ? Uznałeś, że będzię śmiesznie poniżyć kogoś kto nie zna słowa PAT. Brawo, na pewno każdy "gimbus" będzie wiedział co znaczy ten skrót.
Ogólnie dziękuję Ci za twoje porady, ale chyba wolę poradzić się kogoś innego.
A minus do reputacji Ci się należał.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości