Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pytanie o wydruk + odlew
#11
no te 200zł to juz rozsądniej , jakieś namiary na druk laserowy? oczywiscie plus projekt.
Odpowiedz
#12
Kociuba ostatnio kupił maszynę do druku laserowego. Oglądałem modele i jestem pod wrażeniem. Model jest utwardzany przes laser z jakiegoś polimeru. Na razie widziałem tylko polimerowe modele. Mówił, że musi sprowadzić jakiś polimer, który nadaje się do odlewów. Cen jeszcze chyba nie ustalił. Widziałem modele o których wspominał KrZyS, są rzeszyeiście mniej dokładne, ale taka główka jaka chcesz zrobic powinna wyjść ładnie. Zastanawiam sie dlaczego nie chcech tego wydłubać w wosku. 2cm to dość duże i powinno sie dac łatwo wydłubać. Wilk na zdjęciu w linku to eksperyment z nową technologią. Inne rzeczy, które robiłem miały wiele kamieni i dłubanie gniazd, łapek i rozmieszczenie tego ręcznie nie wchodziło w rachubę.
Odpowiedz
#13
(05-07-2014, 03:58 PM)Imenoq napisał(a):
(05-07-2014, 03:41 PM)cactoos napisał(a): Taka główka to min 5 godzin.

5h druku czy projektowania bo jak druku to co najmniej 1000 za wydruk a Kriss pisał że zapłacił 270 za wydruk większego przynajmniej na oko tak sie wydaje. Czy ja czegoś nie łapię?
Przy okazji widziałem tutka jak gośćiu eksportował plik z rhino do zbrush'a a czy w drugą stronę też się da?

5 godzin druku + projektowanie. Jak nie ma gotowca to projekt może zająć kilka godzin. Najłatwiej byłoby zeskanować, ale po co się wtedy bawić z drukiem jak można od razu w gumę.

Z Rhino eksportujesz plik w .OBJ i w drugą stronę tak samo. Zbrush operuje na siatkach a Rhino na Nurbs ale plik można eksportować w dowolnym rozszerzeniu.

Cytat:no te 200zł to juz rozsądniej , jakieś namiary na druk laserowy? oczywiscie plus projekt.

200 zł za godzinę w wosku. Laserowo taniej ale i gorzej a usługę sobie wyszukaj w okolicy.

Cytat:Kociuba ostatnio kupił maszynę do druku laserowego. Oglądałem modele i jestem pod wrażeniem.

Kociuba nic nie kupił. Córka Kociuby jest przedstawicielem firmy Asiga i opyla te drukarki po ok. 7000$.

Anna Kociuba 3D Shapes Studio Kraków ul. Szwedzka 23/21
http://3dshapesstudio@gmail.com
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#14
i pewnie sie skończy na zamówieniu modelu u znajomej modelarki ,zaplace ze 200-30zł i beedzie spokój
Odpowiedz
#15
(05-07-2014, 09:28 PM)cactoos napisał(a):
(05-07-2014, 03:58 PM)Imenoq napisał(a):
(05-07-2014, 03:41 PM)cactoos napisał(a): Taka główka to min 5 godzin.

5h druku czy projektowania bo jak druku to co najmniej 1000 za wydruk a Kriss pisał że zapłacił 270 za wydruk większego przynajmniej na oko tak sie wydaje. Czy ja czegoś nie łapię?
Przy okazji widziałem tutka jak gośćiu eksportował plik z rhino do zbrush'a a czy w drugą stronę też się da?

5 godzin druku + projektowanie. Jak nie ma gotowca to projekt może zająć kilka godzin. Najłatwiej byłoby zeskanować, ale po co się wtedy bawić z drukiem jak można od razu w gumę.

Z Rhino eksportujesz plik w .OBJ i w drugą stronę tak samo. Zbrush operuje na siatkach a Rhino na Nurbs ale plik można eksportować w dowolnym rozszerzeniu.

Cytat:no te 200zł to juz rozsądniej , jakieś namiary na druk laserowy? oczywiscie plus projekt.

200 zł za godzinę w wosku. Laserowo taniej ale i gorzej a usługę sobie wyszukaj w okolicy.

Cytat:Kociuba ostatnio kupił maszynę do druku laserowego. Oglądałem modele i jestem pod wrażeniem.

Kociuba nic nie kupił. Córka Kociuby jest przedstawicielem firmy Asiga i opyla te drukarki po ok. 7000$.

Anna Kociuba 3D Shapes Studio Kraków ul. Szwedzka 23/21
http://3dshapesstudio@gmail.com
ja tylko cytuję jego słowa, a modele są naprawdę super zrobione. Lepiej wyglądają niż drukowane z wosku. miałem je w ręce i mam porównanie.
Odpowiedz
#16
Może i tak. Ja jednak zauważyłem w polimerówkach tendencję do zaokrąglania krawędzi,
co czasem może być wadą. Woskowa drukuje "na ostro" i myślę że takie igiełki jak pazury
smoka poniżej, są dla niej niemożliwe do wydrukowania. No i te podpory!


   

Ten gwóźdź to jest szpilka.

Tutaj masz mikroskopowe zdjęcie woskowego wydruku oprawki.
Moim zdaniem jakość powierzchni jest na granicy gradacji masy odlewniczej.
Polimerówkom jeszcze trochę brakuje.

   
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#17
Kociuba pokazywał modele pierścionków z masą drobnych kamieni i na wszystkich powierzchniach mimo szkieł powiększających trudno było dostrzec warstwy. Nie wiem jaka była ustawiona dokładność. Sam wiesz, że w druku można ustawić większą rozdzielczość, ale to oznacza wydłużenie czasu drukowania, a zatem wyższe koszty. Parę lat temu kiedy bawiłem się hurtem kupiłbym taką maszynę w ciemno, teraz prawie wszystko skrobię ręcznie. Tylko do niektórych zamówień używam odlewów.
Odpowiedz
#18
Bo na polimerówce warstw nie widać tak jak na woskowej. Woskowa każdą warstwę skrawa frezem i stąd jej ostra krawędź.
Natomiast polimerowa jakby dokleja kolejne warstwy, które zlewają się z poprzednimi. No i jeszcze stary myk reklamowy,
polegający na pokrywaniu wydruku środkiem maskującym niedoskonałości powierzchni. W woskowej wystarczy oliwka dla
dzieci i już wosk błyszczy się jak dupa noworodka. Podobne zabiegi robi się na polimerach w celu wygładzenia powierzchni.
Jednak najczęściej rzecz ma się tak, że drukuje się model z żywicy twardej, następnie robi się gumę a pokazowy wosk jest
tak naprawdę kopią z woskarki. Niestety polimery do odlewania bezpośredniego w dalszym ciągu są w fazie eksperymentów.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz
#19
U mnie na firmie posiadamy 2 drukarki, Solidscape 3ZPro do druku w wosku oraz Objet 24 do druku w fotopolimerze i tak jak piszą koledzy na woskowej powierzchnia i jakość wydruku jest dużo lepsze niż na polimerówce. Na woskowej warstwy można ustawić pomiędzy 0,006 a 0,076mm, więc tak jak napisał "kriss" przy większej dokładności warstwy są nie widoczne.
Odpowiedz
#20
Obecnie na rynku jest sporo polimerów utwardzanych laserem, UV, światłem z projektorów itp., które spokojnie można wypalać jak wosk. Jedyna różnica to inne temperatury i etapy wypalania. Jakość identyczna jak przy wosku.
Drukarki też już mają większą dokładność jak np firmy 3D systems - Pro Jet 1200. Mała drukarka o skromnym polu roboczym ale o wysokiej dokładności i dobrej prędkości wydruku. (nie jestem dystrybutorem - jestem pasjonatem technologii). Drukarka utwardza polimer laserem. Innym podobnym produktem jest B9 creator. Tutaj żywica utwardzana jest światłem projekcyjnym. Pytanie która ma większą dokładność? Różnica prawie nie widoczna. Różnica w szybkości - Pro Jet 1200 utwardza punktowo, B9 warstwowo. Wkrótce będę w posiadaniu Pro Jet 1200 więc się podzielę zdjęciami z wydruków w wysokiej rozdzielczości. Zainteresowanych wydrukami z odlewami proszę o info prv.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości