Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to za minerały?
#1
Może ktoś się orientuje co to za minerały?Mam je z wycieczki zagranicznej.

[Obrazek: df0ef1b08897f439med.jpg]


[Obrazek: 89d648e3c932036cmed.jpg]


[Obrazek: 489ae924ea733351med.jpg]
Odpowiedz
#2
wyglada na kwarce
Odpowiedz
#3
kupione? znalezione? , gdzie znalezione kupione? kraj....miejce -potok, dzura w ziemi.... czyjaś kieszeń ........czezególy ludzie szczególy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
#4
Spróbuj zarysować tym szybę. Najlepiej najbardziej ostrą krawędzią (przy jakimś ukruszeniu). Jeśli rysuje to na 99% jest to kwarc. Jeśli nie rysuje to sprawdź, czy zarysujesz to gwoździem lub pilnikiem ze stali narzędziowej.

Miejsce o które pyta bart ma bardzo duże znaczenie i dużo może podpowiedzieć przy mniej powszechnych jak i pospolitych minerałach. Kamień wyraźnie jest obtoczony więc miększy od kwarcu być nie powinien. W okolicy rzeczki/potoku gdzie był znaleziony nie było piasku? (hipoteza)

Najpewniej będzie to wspomniany kwarc. Jeśli jednak nie zarysuje szkła zrobimy kilka innych testów.

A tak przy okazji... Witam wszystkich bardzo serdecznie! Wczoraj się zarejestrowałem, ale śledzę forum od 2-3 miesięcy Uśmiech
Odpowiedz
#5
Wink 
Kamyczki zostały znalezione w pokoju hotelowym kraju śródziemnomorskiego.Jeden z nich ten najbardziej przezroczysty rysuje szkło(1 zdjęcie),ten z jakby piaskiem w środku(2 zdjęcie) jest bardzo kruchy,ale twardy,został rozłamany przy użyciu metalu,nie sprawdzałam jeszcze czy rysuje szkło.A zdjęcie 3 również nie robiona próba na szkle.A tak na marginesie pokazałam kamyczki jubilerowi w moim mieście(ok.15 tys mieszkańców) to zrobił wielkie oczy i kazał iść gdzie indziej.Dziwna sprawa...
Odpowiedz
#6
(07-09-2014, 08:01 PM)vadissa napisał(a): Jeden z nich ten najbardziej przezroczysty rysuje szkło(1 zdjęcie),ten z jakby piaskiem w środku(2 zdjęcie) jest bardzo kruchy,ale twardy,został rozłamany przy użyciu metalu,nie sprawdzałam jeszcze czy rysuje szkło.A zdjęcie 3 również nie robiona próba na szkle.
Pozostałe kamyczki będą pewnie tym samym minerałem. Jeśli posiadasz jakikolwiek znany Ci kamień szlachetny możesz spróbować zarysować ten kwarc. Najlepiej topaz (topaz rubin szafir). Powinien zrobić rysę na tych (najprawdopodobniej) kwarcach.

(07-09-2014, 08:01 PM)vadissa napisał(a): A tak na marginesie pokazałam kamyczki jubilerowi w moim mieście(ok.15 tys mieszkańców) to zrobił wielkie oczy i kazał iść gdzie indziej.Dziwna sprawa...

Nie każdy musi się znać na wszystkim. Dlatego zapewne nie będzie tu wiele osób, które samodzielnie szlifują kamienie...
Gdyby przyszedł do mnie klient pytając o coś, o czym nie mam pojęcia i na czym nie zarobię, ani się czegoś nie nauczę czegoś ambitnego to też bym go odesłał gdzieś indziej :-)
Odpowiedz
#7
Ciekawe, ale na kwarcu nr 2 nie powstaje żadna rysa po potraktowaniu go ostrą krawędzią kamienia nr 1,kamienie się ześlizgują(są jakby gładkie) ,a nr 2 jest taki jakby zbity - po rozłamaniu w środku również widać że połyskuje jak pokryty zastygniętym lakierem, czy czymś podobnym,tak jak w przypadku takich tzw. strzałek piorunowych...
Odpowiedz
#8
Tongue 
(07-09-2014, 09:34 PM)vadissa napisał(a): Ciekawe, ale na kwarcu nr 2 nie powstaje żadna rysa po potraktowaniu go ostrą krawędzią kamienia nr 1,kamienie się ześlizgują(są jakby gładkie)
To jest jednoznacznym potwierdzeniem, że obydwa kamienie są z tego samego minerału. Tak jak paznokcia paznokciem (swój o swój) nie zarysujesz, tak kwarcu kwarcem. Będąc ścisłym, w obu przypadkach występuje pewna niewielka anizotropia (różnica wartości z uwagi na kierunek). Możliwe jest bardzo, bardzo delikatne zarysowanie kwarcem kwarcu (kwarc krystalizuje zależnie od warunków w układzie trygonalnym lub heksagonalnym i obydwa są anizotropowe)

(07-09-2014, 09:34 PM)vadissa napisał(a): a nr 2 jest taki jakby zbity - po rozłamaniu w środku również widać że połyskuje jak pokryty zastygniętym lakierem, czy czymś podobnym,tak jak w przypadku takich tzw. strzałek piorunowych...
To co opisujesz po polikrystaliczność - posiadany kamyczek jest zbudowany z wielu mniejszych kryształów. Takie nie nadają się do ładnej obróbki ani nie są w żaden sposób cenne. Są w Polsce miejsca gdzie można je zbierać wiadrami Uśmiech
Jeśli któryś z nich nie ma żadnej skazy w środku to na upartego można coś z niego zrobić. Można też rozejrzeć się na allegro i poszukać innych egzemplarzy kryształu górskiego (przezroczysty kwarc).

Drugie opisywane, to równocześnie połysk i przełam "jak pokryty lakierem" to jest właśnie pojęcie nazywane przełamem szklistym. Kolejna z cech krawcu. Świeże przełamy minerałów niezbędne są do określenia tych cech. W terenie geolog po prostu rozłupuje minerał by odsłonić czysty, świeży przełam.

Daję 100:1 że jest to kwarc. Wchodzi ktoś? Język
Odpowiedz
#9
ciekawa lokalizacja 'pokój hotelowy' Cool
Odpowiedz
#10
E tam, to dosyć częsta lokalizacja złóż pamiątek z wakacji.
Polacy i Rosjanie wydobywają z niej szlafroki i ręczniki.Puść oczko
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości