Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ametyst ?
#11
(07-16-2014, 07:10 AM)kriss napisał(a): połóż kroplę wody na tafli, jeżeli się rozleje to szkło, jeżeli pozostanie na miejscu to jest to struktura krystaliczna. To jeden ze sposobów jak rozróżnić szkło. Na zdjeciu jest ametyst o ciekawym szlifie. Niestety jest bardzo blady i kokosów za niego nie będzie Smutny

No na szkle rozlewa się a tu jest na miejscu Uśmiech takie proste Uśmiech
dziękuje

a inne sposoby jakie są ?
a kolor intensywność tez można zwiększyć niby ?
Odpowiedz
#12
(07-16-2014, 08:42 AM)Mystic napisał(a): No na szkle rozlewa się a tu jest na miejscu Uśmiech takie proste Uśmiech

Tylko szkło musi być czyste, niezałuszczone.
Odpowiedz
#13
Odpowiedz
#14
Poczytałem trochę na temat szczątkowego pola magnetycznego i nie bardzo mi to wszytko pasuje, na dodatek co z syntetykami o budowie krystalicznej wytworzonymi w laboratorium? One nie powstały w skalach?
Jak masz jakieś materiały co do tej teorii to podeślij bo ciekawy jestem.
Odpowiedz
#15
@ Imenoq to sa wiadomości książkowe ze studiów. Zjawisko nierozlewania się kropli wystąpi przy wszystkich kryształach. Syntetyczny, czy naturalny nie ma tu znaczenia ( cały wszechświat zbudowany jest z tych samych atomów, różnią się tylko swoim wiekiem ). To samo zjawisko wystąpi w wypadku bursztynu i tworzyw sztucznych, ale tam łańcuchy węglowodorowe potrafią gromadzić ładunek elektryczny, co powoduje przyciąganie dipoli magnetycznych w cząsteczkach wody. Zjawisko coś jak przyciąganie do siatki w programach graficznych. Nie odpowiem na wszystkie pytania, bo tu należało by połączyć wiele zjawisk:
- pole magnetyczne ( w tym pole magnetyczne Ziemi )
- pole elektryczne
- tarcie
- napięcie powierzchniowe w cieczach
- siłę grawitacji
wszystkie te siły razem działają i w zależności od wielkości kropli, a nawet jej zanieczyszczenia jakimiś związkami typu sole, zasady, czy kwasy. Jeżeli masz niezły komputer i dużo czasu to możesz policzyć to wszystko. Ja sie tego nie podejmuję Uśmiech
co do książek, to niestety nie pomogę, bo te ze studiów dawno wyrzuciłem. Musiałbyś połączyć teorię pola elektrycznego i magnetycznego z krystalografią i chemią nieorganiczną Smutny
Odpowiedz
#16
Odpowiedz
#17
Można, ale nie na forum a u gemmologa - choćby refraktometrem.
"Brak poczucia humoru, nie zawsze jest dowodem powagi"   - Antoni Słonimski
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości