Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przygoda z Bursztynem.
Kiedyś wygrzewałem wybrane bursztyny nieokorowane w soli. Tak bezpośrednio na palniku - lata siedemdziesiąte. Nabierały przejrzystości, klarowały się, ale i pękały. Były ładne - na pewno inne. Pojawiały się mikropęknięcia i chmurki. Dzisiaj jednak inaczej odbieram urok bursztynu. Wiem, że i inne kamienie poddaje się obróbce termicznej, ale jednak naturalny bursztyn odpowiednio oszlifowany - nie tak aby pozostawało samo szkiełko, ale żeby prześwitywało trochę kory daje niepowtarzalny urok. Tak obrobiony bursztyn jest tym, co mnie kręci i zachwyca.
Odpowiedz
Nigdy nie zabieram się za bursztyn już oszlifowany. Biorę surową bryłkę, oglądam ją z każdej strony i dopiero wtedy podejmuję decyzję co z tym zrobić. Może nie zawsze moja decyzja co do sposobu obróbki jest optymalną i akceptowalną przez innych, ale jest to mój wybór i podążam za swoją wizją obróbki i przeznaczeniem kamienia.
Odpowiedz
(03-20-2015, 10:17 PM)Nordwind napisał(a): A dlaczego przygoda ?  Otöz na wstepie musze powiedziec ze nigdy nie bylem "Bursztyniazem" wszystko co wiem o Bursztynie i jego obröbce to wlasne pröby  oraz podsluchane i podpatrzone 
sposoby u kolegöw Szlifiezy Bursztynu. Chce tu po kolei pokazac : Dobör Surowca - Maszyny i uzadzenia do jego obröbki , Profesjonalne i moje - Ciecie - Szlifowanie - Polerowanie - Klarowanie  oraz Poprawianie koloru . 

Na wstepie kilka fotografii Bursztynu :
  SUROWIEC KOPALNY - Poznamy po stosunkowo duzej zawartosci resztek ziemi w zaglebieniach i dosc grubej warstwie zwietrzalosci.
[Obrazek: 11067514_858357607564789_769858181538889...biy297.jpg]

bursztyn wyplukiwany jest podobny do kopalnego . (moze troche czysciejszy)

[Obrazek: 1017559_739755489425002_4654573049953134...2oai66.jpg]

Bursztyn zbierany w mozu i na plazach.Jest w miare czysty a nawet niektury przeszlifowany przez morski piasek.
[Obrazek: 936670_513309072069646_517311282_n_zpsfgalm1qt.jpg]

Osobiscie wyrözniam 3 odemiany bursztynu :jest to 1. Bursztyn powstaly miedzy kora a pniem - Ten najbardziej nadaje sie do obröbki poniewaz nie posiada ukrytych rys.
2. Bursztyn kturego zywica wyplywala stopniowo z drzewa (tak zwana Sklejka) mozna w nim znalezc insekty ale podczas obröbki bardzo czesto peka i odpryskuje poniewaz poszczegulne warstwy  nie sa ze soba mocno spojone. 3. Trzeci to tak zwany zuzel mocno zabrudzony resztkami roslin i kuzu. Robi sie z niego najczesciej korale ele tez ciezko sprzedac.

Sklejka - na dole widac warstfy.
[Obrazek: 10002958_858345337566016_336295397779814...tahdqd.jpg]
Odpowiedz
Co to za kamien?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
http://s90.photobucket.com/user/studiofa...7.jpg.html


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Kwarc, chociaż foto nr 2 na chalcedon mi wygląda.
apsolwent oślej łafki
Odpowiedz
Witam
Przepraszam za odkopanie starego wątku ale myślę że jest to odpowiednie miejsce do zadania nurtującego mnie pytania.

Otóż mam kawałek płaskiego bursztynu o rozmiarze około 7x13 cm , grubość około 1,5 cm i potrzebuję wykonać w nim otwór o średnicy 4cm.
Czym to wykonać?
Myślałem o użyciu otwornicy koronkowej i delikatnie ręcznie wycinać ten otwór
Odpowiedz
mała prędkość i drobne ząbki. Jak masz coś zrobionego z żywicy epoksydowej, to zrób eksperyment. Materiały są prawie identyczne w obróbce.
Świat jest pełen nieograniczonej wiedzy. Naszym zadaniem jest jej zdobywanie i dzielenie się z innymi  http://www.krissart.pl/
Odpowiedz
Krzemień q ścisłości...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości