Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od czego zacząć? Narzędzia
#1
Witam,
Od pewnego czasu interesuje mnie jubilerstwo.
Chciałbym nauczyć się robić obrączki, pierścionki ze srebra i złota.
W Internecie nie znalazłem zbyt wielu informacji nt. jubilerstwa.
Obejrzałem za to dużo filmów na Youtube, w których osoby wykonują obrączki i mam na to jakiś podgląd.

Znacie może jakieś książki godne polecenia, w której temat ten jest szerzej opisany?

Chciałbym spróbować wykonać prostą obrączkę, zastanawiam się tylko jakie narzędzia kupić. Czy na początek wystarczy:
mini palnik gazowy (z wymiennymi butlami 200ml) , szczypce do zaokrąglenia, szczypce zwykłe, zestaw pęset, zestaw pilników, papiery ścierne, filc + kamień polerski (do polerowania ręcznego), lut, pasta lutownicza, kwas siarkowy, rygiel, imadełko, młoteczek drewniany + zwykły ?
Nie chcę dużo inwestować w razie gdyby sprawa mnie przerosła...
Srebro miałbym kupione w prostowniku 0,5mm grube 5mm szerokie
Odpowiedz
#2
Na początek wystarczy. Jeżeli oglądałeś trochę filmów na you-tube, to masz podstawowe pojęcie o pracy. Spróbuj z tego płaskownika o którym piszesz uciąć kilka kawałków i polutować( nauczysz się łączyć metale ), potem zwiń obrączkę z paska o długości od 55 do 65 mm. To będą wymiary między 13 a 23. Nie musi być równy okrąg. Ważne, żeby koce dokładnie przylegały i połącz lutem. Pozostaje usunąć nadmiar lutu, wyrównać na ryglu, wyszmerglować i wypolerować. Obrączka gotowa Ząbki. Co do książek na forum jest dużo propozycji. Na początek w każdej będzie dużo informacji. Z czasem przekonasz się, że tak naprawdę niewiele w nich jest Smutny Podstawa, to mozolne zdobywanie doświadczenia i korzystanie z rad innych.
Odpowiedz
#3
Poczytaj trochę to forum bo wiele razy był ten temat poruszany ;-) Trochę własnego zaangażowania a o to co nie znajdziesz pytaj ponownie.
Odpowiedz
#4
no sorry z paska o grubości 0,5 mm będziesz miał kółko ze srebra nie obrączkę, 0,5 zdecydowani za cienkie nawet badziewiacy od obrączek takich cienkich nie robią, ale jak radzą koledzy czytaj , dowiesz się np. że zamiast H2SO4 są lepsze bejce, poczytaj wątku o podręcznikach i wybierz co Ci się spodoba , kup i czytaj
Odpowiedz
#5
Dzięki za odpowiedzi.
Stwierdziłem m.in za radą kriss'a, żeby spróbować od lutowania.
Mam w domu mały palnik gazowy (coś a'la te marketowe za 20zł, ale do lutowania powinien wystarczyć, pisze, że działa z 1300'C ...)
Szukam na aukcjach lutu w drucie.
Aukcję z fluoronem już mam.
W domu dwie stare srebrne obrączki, na których będę się uczyć. Mam zamiar je przeciąć i spróbować zlutować.
Nie wiem tylko jaki lut kupić - miękki,średni czy twardy?

Podsumowując do nauki lutowania będę miał:
palnik, lut, fluoron,imadełko, cegłe szamotową no i obrączki.
Wystarczy?
Odpowiedz
#6
A czym przetniesz obrączki ? Kup ramkę i pilki do cięcia. Np. takie:
http://allegro.pl/pilki-antilope-nr-3-1t...20264.html
http://allegro.pl/nc-cd2010-ramka-do-pil...87767.html
Odpowiedz
#7
No tak piłki muszą być.
Jeszcze pozostaje kwestia jaki lut najlepszy - miękki czy twardy?
Odpowiedz
#8
Do zlutowania obrączki ja proponuję lut średni w taśmie lub paście. Wybierz sobie na stronie www.alco.com.pl
Odpowiedz
#9
Jeżeli Ci się pali Uśmiech, to możesz sam zrobić lut. Jeden ze sposobów jest opisany na forum. 10 gramów czystego srebra i moneta 5gr. Tylko w miarę stara z mosiądzu nie ze stali mosiądzowanej. Drugi sposób to kawałek tego srebra, które masz i tak na oko objętościowo 1/20 - 1/10 blaszka z rozebranej starej baterii. Zewnętrzna osłona jest wykonana z czystego cynku. Stop to delikatnie razem z dodatkiem jakiegoś topnika ( np. boraksu ) To tak na Mc.Gaywer'a jak by napisał kolega Cacctoos. W obu wypadkach będziesz miał dobry, ale dość twardy lut. Na początek do eksperymentów wystarczy Uśmiech
Odpowiedz
#10
(01-10-2015, 07:22 PM)kriss napisał(a): Jeżeli Ci się pali Uśmiech, to możesz sam zrobić lut. Jeden ze sposobów jest opisany na forum. 10 gramów czystego srebra i moneta 5gr. Tylko w miarę stara z mosiądzu nie ze stali mosiądzowanej. Drugi sposób to kawałek tego srebra, które masz i tak na oko objętościowo 1/20 - 1/10 blaszka z rozebranej starej baterii. Zewnętrzna osłona jest wykonana z czystego cynku. Stop to delikatnie razem z dodatkiem jakiegoś topnika ( np. boraksu ) To tak na Mc.Gaywer'a jak by napisał kolega Cacctoos. W obu wypadkach będziesz miał dobry, ale dość twardy lut. Na początek do eksperymentów wystarczy Uśmiech

Zamówię gotowy lut, bo i tak muszę czekać na inne rzeczy i obrączki, bo dokupiłem 3 różne dla eksperymentów:

[Obrazek: zjhxs3.jpg]

Nie mniej jednak dziękuje za mc.gaywerski opis, może się jeszcze przyda... Uśmiech

Cytat:Do zlutowania obrączki ja proponuję lut średni w taśmie lub paście. Wybierz sobie na stronie http://www.alco.com.pl
Dzięki!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości