Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walcowanie. Przejście z kwadratu na prostokąt
#1
Witam . Potrzebuję materiał o przekroju prostokąta o wymiarach, przykładowo 4x1,5 mm. (obrączki) na jakim kwadracie powinienem poprzestać ,  aby walcując go na płasko,  tylko wzdłuż  - otrzymać takie wymiary. Czy jest wzór który dawał by taka informację. Takie przejście jest bardzo częste podczas prac (oprawki, tasiemki), ja zawsze trafiam na oko, ale wiadomo - na oko to chłop umarł w szpitalu. Pozdrawiam Uśmiech
Odpowiedz
#2
Ja myślę, że nie ma na to jakiegoś prostego wzoru, bo wiele zależy od materiału z którego robisz, jak też od tego jak mocno skręcasz wałki.
Odpowiedz
#3
Odpowiedz
#4
Ja jeszcze tylko dodam, że takie grube obrączki zawsze sobie wycinam z blachy piłką. Trochę to pracochłonne, ale można dokładnie wyciąć i ograniczyć ubytek.
Do trochę cieńszych - ok. 1 - 1,2 mm mam nożyce ogrodowe, kupione x lat temu. Czasem muszę je podostrzyć, ale generalnie srebro przecinają bez problemu. Tylko ręce boląUśmiech
Odpowiedz
#5
przejście z kwadratu na płaski profil to wyłącznie lata doświadczeń, na oko trzeba ustalić zgniot żeby wiedzieć ile pójdzie na boki,
i jeszcze średnica wałków ma wpływ, jak ktoś niepewny można zrobić większy niż trzeba wlewek - odciąć kawałek kwadratu i na nim spróbować iloma i jakimi zgniotami osiągniemy efekt,
Odpowiedz
#6
Dziękuję, uspokoiliście mnie.
Odpowiedz
#7
Nie dawało mi to spokoju, że nie można tego jakoś policzyć i zrobiłem taki eksperyment:
 kwadrat srebrny 4 x 4 mm. walcowałem tylko wzdłuż do gr. 0,1 co jakiś czas mierzyłem i zapisywałem - to czerwone punkty,
potem połączyłem te punkty czerwoną  krzywą (tak mniej więcej)
Jeżeli chcę uzyskać profil prostokątny 4 x 1,5 (zielona kropka) to przesuwam RÓWNOLEGLE krzywą (w tym przypadku zaznaczoną już na zielono) aż pokryje się z zieloną kropką i odczytuję wartość na przecięciu zielonj krzywej i prostej obrazującej kwadraty  - cienka czarna kreska . Krzywa i prosta przecięły się na kwadracie 3,4 x 3,4 - żółta kropka.
Czyli teoretycznie walcując taki kwadrat powinno uzyskać się zamierzony prostokąt. Już kilkakrotnie stosowałem ten sposób i zawsze wychodzi więcej o jakieś 0,1 lub 0,2 mm. czyli wyjdzie profil ok. 4,2 x 1,5  Moim zdaniem taki błąd nie przeszkadza.
Sądzę ,że różnica wychodzi bo walcując pod koniec wymiaru zgniatam częściej (mniejsze zgnioty) aby nie przejechać ,  a przy walcowaniu eksperymentalnym zgnioty były jednostajne.
Walce mają różne średnice jeżeli ktoś chciałby, to musiałby sam wykonać sobie taki wykres, no i jeszcze najlepiej do konkretnego stopu.
 Ja przesuwam krzywą  równolegle w programie graficznym, ale można to zrobić przy pomocy papieru milimetrowego i kalki technicznej.
Dla mnie to jest taka pomoc raczej poglądowa, bo istnieje jeszcze możliwość że wymiar początkowego kwadratu też będzie miał  jakiś wpływ, ale z tego już nie będę się doktoryzował. 
Ciekawy jestem czy ktoś się skusi i spróbuje. W sumie sprawa jest prosta i nie wymaga kosztów. Interesują mnie też wasze opinie.

   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości