Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cechowanie srebra z importu. Wyjasnienia.
#1
Witam serdecznie,

Chciałbym zapytać o parę spraw dotyczących polskiego prawa probierczego, bo jest to dla mnie trochę zaskakujące. Chciałbym sprowadzić srebrną biżuterię przykładowo z Malezji i sprzedawać ją w swoim sklepie internetowym. Na ich wyrobach jest jedynie wygrawerowane laserem "925". Czy żeby móc sprzedawać jakiekolwiek od nich wyroby muszą być one ocechowane powyżej 5 gramów? A jeśli poniżej 5 gramów to wybity imiennik? I chciałbym wyjaśnić sprawę badania tych wyrobów. Bo powiedzmy, że dostaję paczkę z Malezji z biżuterią i teraz muszę jechać z całą tą biżuterią do urzędu żeby mi ją zbadali i ocechowali? Z tego co wyczytałem na stronie urzędu to badania kosztuje 0,12 groszy za gram srebra i 1,2 za cechowania i wybijanie imiennika. Przecież zakładając, że kupiłem biżuterię ważącą 1,5 kilograma to będę musiał zapłacić: 0,12 g x 1500 zł = 180 zł (badanie) + 1,2 x 1500 = 1800 (cechowanie) + 1,2 x 1500 = 1800 (wybicie imiennika) + 180 zł (rejestracja imiennika)?? Przecież to łącznie 3960 zł.... nie licząc kosztów podróży do urzędu... I za każdym razem jak będę domawiał towar muszę znowu jechać do urzędu, badać je i wybijać te cechy?? I jeszcze kwestia, że na niektórych wyrobach ciężko jest nanieść te cechy, na przykład na pierścionku kulkowym, albo są tak małe (np. kolczyki albo beadsy), że jest to prawie niemożliwe, co wtedy?? Ponadto, widuje wiele wyrobów w polskich sklepach internetowych, również tych znanych, gdzie nie ma jakichkolwiek cech czy imienników wybitych, to jak to jest? Przyjrzałem się na przykład bransoletce Pandory, tam nie ma ani imiennika ani cechy... To ktoś to w ogóle kontroluje? Dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi i wyjaśnienia.
Odpowiedz
#2
Troche sie pogubiles.
Sprawa wyglada tak...

Rejestrujesz sie w urzedzie probierczym 180 zl i musisz wykonac sobie imiennik- koszt mniej wiecej 200 zl. Rejestracja jest droga listowną.

Sprowadzasz towar i musisz wszystko ostemplowac swoim imiennikiem. pozniej wieziesz wszyzstko co ma powyzej 5 gram do cechowania i tam placisz iles za gram.. patrz na ich stronie i wychodzi ze 12 groszy za kazdy rozpoczety gram. i oni nabijaja juz na tym proby polskie i wszystko. placisz, zabierasz towar i do domu.

Tylko ze cechowanie sporej ilosci raczej nie odbedzie sie jednego dnia. Wiec moze lepiej nadac im towar paczka do cechowania - tez jest taka opcja.

Co do malych wyrobow to bylo gdzies napisane ze chyba wysatwia sie zaswiadczenie wtedy z powodu braku mozliwosci wybicia cech.

Sporo towaru jest niecechowane wlasnie z powodu czasu ktory trzeba na to poswiecic. Ostatnio zlikwidowano sporo punktow urzedow probierczych w mniejszych zmiejscowosciach.

Pozatym samo cechowanie jest tylko kolejna forma podatku...

Teoretycznie urzad probieczy przeprowadza kontrole towaru jaki wprowadzasz do obrotu ale musi sie najpierw zapowiedziec na taka wizyte - wtedy wieksozsc towaru znika z półek - zostaje tylko to co cechowane.

Pozatym obowiazek cechowania podlegaja wyroby wykonane z metali szlachetnych ktorych waga wynosi 1 g dla zlota, 1 g dla platyny, 5 g dla srebra i pallad bez wzgledu na wage. Oczywiscie chodzi o kompletny wyrob - tj PARA kolczyków.

Tutaj masz poradnik w ktorym jest wszystko ladnie opisane
http://bip.gum.gov.pl/pl/bip/px_oup_krak...ik2014.pdf
Odpowiedz
#3
(03-14-2015, 02:11 PM)mnap89 napisał(a): Troche sie pogubiles.
Sprawa wyglada tak...

Rejestrujesz sie w urzedzie probierczym 180 zl i musisz wykonac sobie imiennik- koszt mniej wiecej 200 zl. Rejestracja jest droga listowną.

Ok, rozumiem. 


Cytat:Sprowadzasz towar i musisz wszystko ostemplowac swoim imiennikiem. pozniej wieziesz wszyzstko co ma powyzej 5 gram do cechowania i tam placisz iles za gram.. patrz na ich stronie i wychodzi ze 12 groszy za kazdy rozpoczety gram.  i oni nabijaja juz na tym proby polskie i wszystko. placisz, zabierasz towar i do domu.

Czyli towar ze srebra poniżej 5 gram mogę sobie stemplować sam, tak? Czy jest to trudne? Według strony płace 0,12 groszy za badanie i 1,2 zł za sztukę za cechowanie, więc nadal to spory koszt... A jeśli towar jest cechowy to imiennika już nie musi mieć? 


Cytat:Tylko ze cechowanie sporej ilosci raczej nie odbedzie sie jednego dnia. Wiec moze lepiej nadac im towar paczka do cechowania - tez jest taka opcja.

Faktycznie, jest taka opcja, tylko po prostu zadziwia mnie jakie jest to wielkie utrudnienie i koszt, bo zakładając, że mam do cechowania 20 bransoletek o wadze 9 gram. Wysłanie ich w dwie strony to koszt około 35 zł, ich badanie i ocechowanie 25 zł, łącznie 60 zł, nie mówiąc o stracony paru dniach... Te prawo to absurd...


Cytat:Co do malych wyrobow to bylo gdzies napisane ze chyba wysatwia sie zaswiadczenie wtedy z powodu braku mozliwosci wybicia cech.

To mnie własnie interesuje najbardziej, bo sporo będzie takiego towaru. A takie zaświadczenie wydaje też urząd? I żeby uzyskać takie zaświadczenie to trzeba ten towar też im dostarczyć? Ile wynosi opłata za takie zaświadczenie?


Cytat:Sporo towaru jest niecechowane wlasnie z powodu czasu ktory trzeba na to poswiecic. 
Pozatym samo cechowanie jest tylko kolejna forma podatku...

Teoretycznie urzad probieczy przeprowadza kontrole towaru jaki wprowadzasz do obrotu ale musi sie najpierw zapowiedziec na taka wizyte - wtedy wieksozsc towaru znika z półek - zostaje tylko to co cechowane.

Dokładnie, to zwykły haracz... A taka kontrola następuje od razu po rejestracji imiennika czy kiedy? Chyba nie są one zbyt częste, bo jak wynika z moich obserwacji, większość znanych polskich marek nie cechuje swoich wyrobów, nie mówiąc o sprzedaży na allegro....

Cytat:Ostatnio zlikwidowano sporo punktow urzedow probierczych w mniejszych zmiejscowosciach.

Na stronie widziałem, że jest wydział zamiejscowy w Bydgoszczy. Czy oni też cechują wyroby i rejestrują imiennik?

Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Odpowiedz
#4
Większość ,już została powiedziana ,
http://www.oup.waw.pl/Zasady_wprowadzani...achetn.pdf

W PDF-ie z linku na stronie 7 masz przykład świadectwa badania dla wyrobów ,na których z przyczyn technicznych nie można umieścić cechy probierczej ,plus opis ...
nie wiem, nie znam sie ...ale sie chetnie wypowiem .
Odpowiedz
#5
Nie mam pojecia skad Ty bierzesz te 1,20. Jest wyraznie napisane :

§1. Za przeprowadzenie badania nowo wytworzonego wyrobu z metali szlachetnych zgłoszonego przez wytwórcę, inny podmiot wprowadzający wyrób do obrotu lub ich upoważnionego przedstawiciela, niezależnie od zastosowanej metody badania, pobiera się opłatę za każdy rozpoczęty gram badanego wyrobu:
1) platynowego, palladowego albo złotego 1,27 zł
2) srebrnego

Takze jesli masz 5 bransoletek, kazda wazy po 9 gram to masz 45x0,12=5,40 koszt ocechowania tych bransoletek.

Te 1,20 to jest dodatkowa oplata za cechowanie laserem a nie metoda tradycyjna. Na zyczenie klienta lub w przypadkach kiedy metoda tradycyjna uszkodzila by wyrob.

Imiennik musi byc zawsze bez wzgledu na mase wyrobu. masa wyrobu ma tylko znaczenie kiedy musi byc on ocechowany - tj wybita próba.

Imiennik rejestrujesz listownie w glownym urzedzie probierczym - są dwa w zaleznosci w ktorej czesci polski jestes. Tu masz mapke z podzialem na regiony - warszawa / kraków.
http://bip.gum.gov.pl/pl/bip/okregowe_ur...p_warszawa

imiennik rejestrujesz listownie. tu masz wszystko opisane cala procedura
https://www.gum.gov.pl/pl/oup_krakow/rej...imiennego/

Pozatym najlepioej bedzie jesli poczytasz to co jest na ich stronie. ewentualnie mozesz do nich zadzwonic lub sie przejsc jak masz blisko i zapytac o wszystko. Kilka osob dzwonilo z pytaniami do nich - ja takze - raczej nie bylo problemow z uzyskaniem konkretnej odpowiedzi.


A na koniec czemu chcesz sprowadzac srebro z jakiejs tajlandii malezii czy innego dalekiego kraju? w polsce jest pelno producentow wyrobow ze srebra i tez ceny nie sa jakies super kosmiczne. pozatym kupujac towar od polskiego porducenta odpada ci obowiazek cechowania wyrobow - gdyz powinien to zrobic ich wytworca. Zamawiajac towar z tak daleka raczej nie sprawdzisz jego jakosci wykonania - masowka srebrna najczesciej jest sredniej jakosci... A i troche masz ryzyko co do proby. zamowisz 925 a przyjdzi np 900 albo nizej a w najgorszym wypadku szajsmetal ewentualnie posrebrzany i co? i bedziesz sie bujał co z tym zrobic bo pieniedzy raczej nie odzyskasz...
Odpowiedz
#6
Cytat:Nie mam pojecia skad Ty bierzesz te 1,20. Jest wyraznie napisane :


§1. Za przeprowadzenie badania nowo wytworzonego wyrobu z metali szlachetnych zgłoszonego przez wytwórcę, inny podmiot wprowadzający wyrób do obrotu lub ich upoważnionego przedstawiciela, niezależnie od zastosowanej metody badania, pobiera się opłatę za każdy rozpoczęty gram badanego wyrobu:
1) platynowego, palladowego albo złotego 1,27 zł
2) srebrnego

Takze jesli masz 5 bransoletek, kazda wazy po 9 gram to masz 45x0,12=5,40 koszt ocechowania tych bransoletek.

Te 1,20 to jest dodatkowa oplata za cechowanie laserem a nie metoda tradycyjna. Na zyczenie klienta lub w przypadkach kiedy metoda tradycyjna uszkodzila by wyrob.


Teraz rozumiem, po prostu myślałem, że biorą dwie opłaty: 1. za zbadania zawartości srebrna i 2. za ocechowanie. A to jest jedna opłata, badanie i cechowania za 0,12 zł x każdy gram, rozumiem. 


Cytat:Pozatym najlepioej bedzie jesli poczytasz to co jest na ich stronie. ewentualnie mozesz do nich zadzwonic lub sie przejsc jak masz blisko i zapytac o wszystko. Kilka osob dzwonilo z pytaniami do nich - ja takze - raczej nie bylo problemow z uzyskaniem konkretnej odpowiedzi.

Tak też zrobię , ale chciałem też dowiedzieć się trochę od ludzi z branży, bo wiadomo jak to jest w różnych urzędach. 


Cytat:A na koniec czemu chcesz sprowadzac srebro z jakiejs tajlandii malezii czy innego dalekiego kraju? w polsce jest pelno producentow wyrobow ze srebra i tez ceny nie sa jakies super kosmiczne. pozatym kupujac towar od polskiego porducenta odpada ci obowiazek cechowania wyrobow - gdyz powinien to zrobic ich wytworca. Zamawiajac towar z tak daleka raczej nie sprawdzisz jego jakosci wykonania - masowka srebrna najczesciej jest sredniej jakosci... A i troche masz ryzyko co do proby. zamowisz 925 a przyjdzi np 900 albo nizej a w najgorszym wypadku szajsmetal ewentualnie posrebrzany i co? i bedziesz sie bujał co z tym zrobic bo pieniedzy raczej nie odzyskasz...

Bo mam tam kontakt do dobrego producenta, w Polsce nie znalazłem wyrobów, które by mi odpowiadały designem. Jestem świadomy ryzyka, bo każdy może oszukiwać, ale dlatego zamówię próbki towaru i sprawdzę ich jakość. Na odzyskanie pieniędzy w przypadku oszustwa też jest sposób, przy płaceniu kartą jest chargeback, a Paypalem ochrona kupujących. 

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości