Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monety kolekcjonerskie - ile można na tym zarobić?
#1
Gdzie są jakieś giełdy monet kolekcjonerskich w których można kupować lub sprzedawać tego typu rzeczy? Oczywiście mam tutaj na myśli srebrne, złote lub inne wartościowe stopy...
Na jakiej zasadzie odbywa się wycena takiej monety?
Odpowiedz
#2
Monet warto szukać w lombardach, antykwariatach,
Współczesne egzemplarze w mennicy.
Na złotych monetach musisz się dobrze znać. Na rynku jest ogrom podróbek. Ze srebrnymi nie ma aż tak dużego problemu ale znać się trzeba.
Co do wyceny to...chmm dobry mentor, literatura, trochę znajomości fizyki, kilka przyrządów i można się nauczyć. Nie znaczy to jednak, że po 30 latach fachu nie zrobisz błędu.
Odpowiedz
#3
Bardzo ważne, kupując monetę srebrną lub złotą nie należy jej "piłować" by sprawdzić stop ponieważ automatycznie traci swoją wartość numizmatyczną. Nie należy jej również czyścić.
Odpowiedz
#4
Witam, czy ktoś na forum wie od czego zależy wartość TRADE DOLLAR rok 1873 CC. Ceny są różne, od 800 do 31000 USD. Eeee....
Odpowiedz
#5
(11-09-2015, 03:45 PM)Nina napisał(a): Witam, czy ktoś na forum wie od czego zależy wartość TRADE DOLLAR rok 1873 CC. Ceny są różne, od 800 do 31000 USD. Eeee....

Ja się przez naprawdę chwilę zajmowałam sprzedażą monet.
Wartość każdej monety zależy głównie od "unikatowności" i stanu zachowania.
Jeśli chodzi o konkretna monete, to musisz szukać w internecie. Monety amerykańskie z tego samego rocznika były wybijane w wersjach np. srebrnych i niesrebrnych.
Wartość zależy też od miejsca, w którym została wybita. Tam gdzie było najmniej - cena tych jest najwyższa.
Bardzo wysokie ceny osiągały unikaty z błędami menniczymi. Tak samo monety wybijane jako "wzór" - to chyba pierwsze egzemplarze, ale już dokładnie nie pamiętam Biggrin .
Jeżeli chodzi o stan monety, to moneta generalnie musi byc od nowości przechowywana w kapslu. Jesli np. błyszczącą - gładką monetę dotknąłeś palcem, to się jej broń boże nie przeciera - sprzedaje się z odciskiem palca - no chyba, że jestes poszukiwany, to nie warto ryzykować Biggrin .
Monet się nie odświeża, nie przeciera, nie poleruje. Jeśli chodzi o monety niebłyszczące, to tutaj pewnie przecieraja, ale cena zależy znów od stanu zachowania - np. od patyny.
Jesli monety sa bite seriami tematycznymi, to cała seria jest droższa niz poszczególne monety sprzedawane osobno. W każdej serii znajdzie się jakaś o wiele droższa od pozostałych, bo są trudno dostępne i trudno skompletować całą serię.

Tyle pamiętamUśmiech
Reasumując - im rzadsza i bliższa ideału moneta, tym droższaUśmiech
Odpowiedz
#6
Gdzie można strać się o certyfikat i wycene
Odpowiedz
#7
Trzeba pytać u jubilerów.
Odpowiedz
#8
(11-13-2015, 02:59 PM)kister napisał(a): Trzeba pytać u jubilerów.

Jubilerów? Chyba numizmatyków?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości