Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
uszkodzony rubin naturalny
#11
(07-11-2016, 03:37 PM)AenBear napisał(a): Jubilerzy zazwyczaj nie zajmują się sprawdzaniem czy wycenianiem kamieni choć często ich doświadczone oko (+lupa) może stwierdzić czy jest to kamień naturalny. Zajmują się tym gemmolodzy, w każdym większym mieście jakiś się znajdzie.

Czy odpłatnie? Przyjęło się z tego co wiem 10% wartości kamienia od jego wyceny. Zdarzają się też gemmolodzy którzy przy mniejszych kamieniach sprawdzą od ręki i nie biorą nic. Ale są i tacy którzy celowo zawyżają cenę kamienia więc trzeba uważać i sprawdzić sobie ile mniej więcej naturalny kamień danej wielkości może kosztować (google.pl).

czyli wychodzi na to, że sprawdzanie kamieni to ściema, bo tak naprawdę nikt nie powie ci czy to autentyk, czy szkiełko. 
Odpowiedz
#12
(07-11-2016, 11:31 PM)olaf napisał(a):
(07-11-2016, 03:37 PM)AenBear napisał(a): . Zajmują się tym gemmolodzy, w każdym większym mieście jakiś się znajdzie.

Czy odpłatnie? Przyjęło się z tego co wiem 10% wartości kamienia od jego wyceny. 

czyli wychodzi na to, że sprawdzanie kamieni to ściema, bo tak naprawdę nikt nie powie ci czy to autentyk, czy szkiełko. 

Czytanie ze zrozumieniem się kłania..... -.- -.- -.-


Co do ceny to mamy wolny rynek ... także...
Odpowiedz
#13
(07-12-2016, 07:33 AM)Imenoq napisał(a):
(07-11-2016, 11:31 PM)olaf napisał(a):
(07-11-2016, 03:37 PM)AenBear napisał(a): . Zajmują się tym gemmolodzy, w każdym większym mieście jakiś się znajdzie.

Czy odpłatnie? Przyjęło się z tego co wiem 10% wartości kamienia od jego wyceny. 

czyli wychodzi na to, że sprawdzanie kamieni to ściema, bo tak naprawdę nikt nie powie ci czy to autentyk, czy szkiełko. 

Czytanie ze zrozumieniem się kłania..... -.- -.- -.-


Co do ceny to mamy wolny rynek ... także...
Odpowiedz
#14
(07-12-2016, 07:41 AM)olaf napisał(a):
(07-12-2016, 07:33 AM)Imenoq napisał(a):
(07-11-2016, 11:31 PM)olaf napisał(a):
(07-11-2016, 03:37 PM)AenBear napisał(a): . Zajmują się tym gemmolodzy, w każdym większym mieście jakiś się znajdzie.

Czy odpłatnie? Przyjęło się z tego co wiem 10% wartości kamienia od jego wyceny. 

czyli wychodzi na to, że sprawdzanie kamieni to ściema, bo tak naprawdę nikt nie powie ci czy to autentyk, czy szkiełko. 

Czytanie ze zrozumieniem się kłania..... -.- -.- -.-


Co do ceny to mamy wolny rynek ... także...

piszemy też z zrozumieniem  Biggrin 
dobrze że napisałeć że mamy wolny rynek,  a jak juz tak jest to i ściema jest dopuszczalna  podobnie  jak z kręceniem liczników w samochodach Biggrin    
Odpowiedz
#15
(07-12-2016, 07:45 AM)olaf napisał(a):
(07-12-2016, 07:41 AM)olaf napisał(a):
(07-12-2016, 07:33 AM)Imenoq napisał(a):
(07-11-2016, 11:31 PM)olaf napisał(a):
(07-11-2016, 03:37 PM)AenBear napisał(a): . Zajmują się tym gemmolodzy, w każdym większym mieście jakiś się znajdzie.

Czy odpłatnie? Przyjęło się z tego co wiem 10% wartości kamienia od jego wyceny. 

czyli wychodzi na to, że sprawdzanie kamieni to ściema, bo tak naprawdę nikt nie powie ci czy to autentyk, czy szkiełko. 

Czytanie ze zrozumieniem się kłania..... -.- -.- -.-


Co do ceny to mamy wolny rynek ... także...

piszemy też z zrozumieniem  Biggrin 
dobrze że napisałeć że mamy wolny rynek,  a jak juz tak jest to i ściema jest dopuszczalna  podobnie  jak z kręceniem liczników w samochodach Biggrin    

Widzę ze króluje mentalność że wszyscy oszukują. Tylko po co ma gemmolog oszukiwać??? A jeszcze podpisuje się z imienia i nazwiska pod badaniem więc jak to się ma do kręcenia liczników nie mogę zrozumieć???
Odpowiedz
#16
Nie chciałem żeby zostało to odebrane w tak negatywnym świetle jako ocena wszystkich gemmologów. Dobry gemmolog nie pozwoliłby sobie na zawyżanie cen.
Chciałem tylko zwrócić na to uwagę gdyż znane mi są takie przypadki. Nie miałem zamiaru wyrażać złej opinii. Głównie chodzi tu o niestosowanie się do "ogólnie przyjętej" klasyfikacji i opisu kamieni w szczególności diamentów - może dlatego że nie jest to jednoznacznie ujednolicone.
Wiadomo że mogą też się zdarzać pomyłki gdyż o cenie kamienia w ostateczności decyduje dobry szlif oraz ilość inkluzji które są sprawdzane pod lupą i mogą być różnie ocenione.

W każdym razie aby sprawdzić czy kamień jest naturalny trzeba się udać do gemmologa.
Odpowiedz
#17
Dziękuję wszystkim, już teraz wiem na co się przygotować Ząbki
Odpowiedz
#18
AenBear ma rację, jubilerzy rzadko mają odpowiednią wiedzę na temat kamieni. Nawet jeśli kamień jest naturalny to w większości przypadków jest upiększany (traktowany). Mniej lub bardziej. Wygrzewanie to też traktowanie. Bez specjalistycznego sprzętu nawet gemmolog może mieć problem z określeniem nowych technik poprawiania kamienia.
Odpowiedz
#19
Jeśli chcesz się upewnić, że ten rubin jest prawdziwy to mogę polecić firmę [/url][url=http://www.pollabo.pl/]Pollabo. Zajmują się potwierdzaniem autentyczności kamieni szlachetnych i wydają certyfikat. Kiedyś też miałem problem i nie byłem pewien, czy jest sens naprawiać kamień bo nie wiedziałem, czy jest prawdziwy. U nich potwierdziłem autentyczność i jeszcze dostałem certyfikat, więc mogę polecić ich usługi.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości