Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozłacany srebrny łańcuszek
Witam
Mam okazję kupić łańcuszek srebrny splot królewski próby 925, który jest pozłacany. Został pozłocony 14 karatowym złotem 3 mikrony próby 585. Natomiast zastanawiam się czy na łańcuszku po pewnym czasie użytkowania nie zacznie schodzić/czernieć itd. złoty kolor i mniej więcej po jakim czasie mogłoby do tego dojść - miesiąc, rok, parę lat? Czy można go pozłocić ponownie w przypadku gdyby coś zaczęło schodzić? Jaki byłby to koszt w przybliżeniu? Łańcuszek byłby przeze mnie używany powiedzmy tylko w weekendy. Czy można się w nim normalnie kąpać itd. czy lepiej unikać wszelkich kontaktów z wodą?
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
Odpowiedz
Cześć, jak łańcuszek się wytrze oczywiście możesz go odświeżyć (np w jakiejś pracowni galwanicznej), zakłada się ścieralność 1um/ rok użytkowania dla czystego złota, natomiast obecnie stosowane kąpiele nakładają powłoki stopowe zawierające ok 98% złota w stopie, które są 2 lub 3 razy twardsze.
Należy unikać kontaktów łańcuszka z detergentami, wodą morską, itd. Najlepiej do mycia zdejmować. Czyścić jak srebro, jak najmniej trzeć (np ściereczką "Connoisseurs'ką")

BTW ciekawi mnie to, że został pozłocony 14 karatowym złotem, tak jak pisałem powłoki nakładane galwanicznie mają na ogół 98% złota w stopie (wyjątki to różowe złoto 75% Au :25% Cu i zielone złoto 75% Au i 25% Ag).
Podejrzewam, że jest to złoto zawierające normalnie 98% złota, natomiast powłoka dzięki dodatkom stopowym wygląda jak 14 karat (58,5%Au).

Pozdrawiam
Baalp
Odpowiedz
Łańcuszek byłby przeze mnie użytkowany powiedzmy w weekendy. Orientujesz się może jaki koszt +/- wyniosłoby ponowne pozłocenie lub odświeżenie? Wymiary łańcuszka to:
Długość: 67 cm
Szerokość splotu: 4 mm
Waga: 56 gram
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości