Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Magia zaklęta w kamieniach.....
#11
Odpowiedz
#12
Odpowiedz
#13
(09-05-2014, 05:04 PM)Opal Kingdom napisał(a): (jeśli jest to chce zobaczyć info w jakim miejscu na świecie wystepuje taki opal i przykład)

Co do miejsca wystarczyło do końca przeczytać artykuł w Wiki:


Girasol opal is a term sometimes mistakenly and improperly used to refer to fire opals, as well as a type of transparent to semitransparent type milky quartz from Madagascar which displays an asterism, or star effect, when cut properly. However, the true girasol opal[10] a type of halite opal that exhibits a bluish glow or sheen that follows the light source around. It is not a play of color as seen in precious opal, but rather an effect from microscopic inclusions. It is also sometimes referred to as water opal, too, when it is from Mexico. The two most notable locations of this type of opal are Oregon and Mexico.


Girasol opal jest terminem czasami błędnie i nieprawidłowo odnosi się do ognia opale, jak również rodzaj przejrzyste półprzezroczysty typu mlecznego kwarcu z Madagaskaru, który wyświetla układ gwiazd i efekt gwiazdy, gdy pocięte prawidłowo. Jednak prawda Girasol opal [10] typ halitu opal, który wykazuje niebieskawy blask lub połysk, który następuje źródło światła wokół. To nie jest gra, jak widać w kolorze szlachetnego opal, ale efekt od mikroskopijnych inkluzji. Jest to czasami nazywane opal wody także, gdy jest to z Meksyku. Dwa najbardziej znaczące lokalizacje tego typu opali są Oregon i Meksyk.


Wkleiłem cały żeby nie było posądzeń że coś ukrywam.

A zdjęcie:

Takie sprzedają:

http://www.gemdat.org/gallery.php?min=43196


(09-05-2014, 05:04 PM)Opal Kingdom napisał(a): ps. w pierszym linku z wiki podałeś tylko część info z którego wynika ze niby 'prawdziwy girasol' to odmiana o lekko niebieskim połysku/blasku
a z ostatniego linku wynika że Girasol to opal o zółtej - pomarańczowej barwie
? więc które info uważasz za poprawne ;P

Oba:
Cyt z:
WIELKA ENCYKLOPEDIA KAMIENI SZLACHETNYCH I OZDOBNYCH
Nikodem Sobczak, Tomasz Sobczak

"Girasol - opal przezroczysty wykazujący efekty optyczne podobne do zjawisk obserwowanych w kamieniu księżycowym; także opal ognisty, opal słoneczny i inne wykazujące zjawisko opalescencji; nazwa wieloznaczna. zwyczajowa"


(09-05-2014, 05:04 PM)Opal Kingdom napisał(a): nie mam zamiaru się tu wykłócać bo to nie ma sensu.

Tu nie chodzi o wykłócanie ale o przedstawianie tez i popieranie ich dowodami.

Mnie to zmusza do sięgnięcia po różne materiały i książki dzięki czemu wiele się uczę Biggrin
A opale nigdy jakoś szczególnie mnie nie interesowały, może dlatego że nie lubię ich oprawiać / duże ryzyko.
Teraz trochę się to zmieniło.

Choćby poprzez przeczytanie takiego artykułu:

http://www.ebay.com/gds/Girasol-Blue-Opa...178/g.html

Niestety po raz kolejny przekonuje mnie on że działalność handlowa żeruje na niewiedzy klienta.
I wprowadza zamieszanie w nazewnictwo.

przykładem tego jest Allegro które już opisywałem:

http://www.srebrnie.pl/showthread.php?tid=1812

A takich przykładów mógłbym mnożyć.

Ale faktycznie zaczynam się zastanawiać czy istnieje taki opal?
Co mnie do tego skłania?
(09-05-2014, 05:04 PM)Opal Kingdom napisał(a): wiem że nigdzie nie kupisz opalu Girasol tylko kwarc i dlatego o tym napisałem.

Bo choć odnalazłem takie przykłady gdzie opis i nawet wzór chemiczny się zgadzał to wątpliwości pozostały.
No cóż nadal będę dociekał gdzie leży prawda.

P.s.

Ja nie jestem wstanie z takiego zdjęcia rozróżnić opal od tripletu czy dubletu opala dlatego pytałem.
Odpowiedz
#14
''nazwa wieloznaczna. zwyczajowa"

''Niestety po raz kolejny przekonuje mnie on że działalność handlowa żeruje na niewiedzy klienta.
I wprowadza zamieszanie w nazewnictwo''

i to właśnie był powód mojej wypowiedzi

jest bardzo dużo odmian i jeszcze więcej nazw i określeń co jest często mylące...ja staram się jedynie wskazać błędy lub mylące opisy które stosowane są jedynie na potrzeby marketingu.
znam rynek opali i kamieni szlachetnych , zawsze podkreślam że większość oferowanych kamieni na portalach typu ebay to złom.
dlatego też ważne jest żeby nie rozpowszechniac błędnych informacji.

opale to temat który można drążyć bez końca i pisać całe encyklopedie Uśmiech

''No cóż nadal będę dociekał gdzie leży prawda''

nie ma co męczyć tego tematu bo prawda jest taka że wiekszości kolekconerów i wielbicieli opali nie interesuje ten 'rodzaj' bo jest to 'zwykły kamyk' i nie uzywa się tego 'terminu'.

ps.

dodam jeszcze że mówiąc wcześniej 'sprzedawca' nie mam na mysli 'tajlandzkiego sprzedacy z ebaya' !
mówie o ludziach którzy zajmują się tym profesjonalnie np. właściel kopalni który zajmuję się tym od 20-30 lat. taki człowiek to prawdziwy ekspert i kopalnia wiedzy Uśmiech poza tym są to wielbiciele/entuzjaści którzy nie robią tego tylko dla zysku...a to duża różnica..takim ludziom nie zależy na wprowadzaniu innych w błąd (czyli nie wciskają kitu) .. poza tym taki 'expert' bardzo szybko zostałby zdemaskowany Uśmiech
Odpowiedz
#15
Ciekawa jestem, ilu z was wierzy w energetyczne właściwości kamieni. ;>
Odpowiedz
#16
Jestem tolerancyjny i niech każdy wierzy w co chce, ale mamy przecież 21 wiek.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości