Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
topazy imperial - gdzie można sprzedać?
#1
Witam wszystkich, chciałbym zasięgnąć informacji dot. topazów. Mam w posiadaniu takie kamyki, jak na zdjęciach załączonych. Są to najprawdopodobniej topazy imperiale (z tego co wyczytałem w necie). Rysują szkło, odłamy są typu muszlowego, a ich gęstość obliczona przezemnie jest w granicach 3,2g/cm3. Każdy kamyk jest oszlifowany, są w niektórych drobne ukruszenia przy brzegach, kamyki są przejrzyste, mniejsza część o zabarwieniu źółtym, a większość o zabarwieniu brązowym. Ich waga waha się w granicach od 1 grama do 10 gram. Są w mojej rodzinie od około 50 lat i zostały przywiedzione z Indii. Jak dzwoniłem do paru jubilerów to nie wydawali się zainteresowani tymi kamykami. Ciekawi mnie czy są coś warte, i gdzie mógłbym się tego dowiedzieć, ponieważ nie jestem biegły w tych tematach, chciałbym zasięgnąć opini obeznanych w temacie forumowiczów. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#2
Jak dla mnie to wyglądają jak kwarc dymny (przynajmniej te ciemniejsze), tych topazów o których wspominasz raczej nie przypominają (z tego co widziałem w google).
le poczekajmy n opinie Emmixa i innych.
Odpowiedz
#3
Zgłaszam się do odpowiedziUśmiech
Mam nawet w swojej kolekcji jeden topaz, i wygląda identycznie. Właśnie trochę jak kwarc dymny.
Naturalne topazy są dość cenne.
A że ciężko znaleźć kupca...
Teoretycznie teraz jest dobry czas na inwestowanie w kamienie.
Gdzie sprzedać najlepiej?
http://shop.ebay.pl/i.html?_nkw=imperial...m270.l1313
Oceń po innych wystawionych ofertach, zważ swoje kamienie, a będziesz wiedział.
Teraz co prawda są modne inne szlify, dużo bardziej fantazyjne.

Możesz też je dać do wyceny, i z jakimś certyfikatem szukać milionera lub mafiozo który to weźmie od Ciebie hurtem.
No, ale w wycenę musisz zainwestować.
Moim zdaniem powinny być warte kilka tysięcy.
Odpowiedz
#4
Dzięki za informację, ale mam jeszcze jedną wątpliwość, przed chwilą sprawdziłem gęstość kamieni wrzucając do menzurki z wodą i ważąc na dokładnej wadze 0.01g i wyszło mi że mają gęstość 2,63g/cm3, czyli chyba bardziej podpadają rzeczywiście pod kwarc, chyba że informacje z wiki są niepoprawne jeśli chodzi i gęstość topazów (na wiki piszą że pomiędzy 3,4 a 3,6g/cm3)
Odpowiedz
#5
Akurat ten kamyk który mam to raczej topaz. Rysuje kwarc, przed momentem sprawdziłem, a osoba od której kupowałem nigdy mnie nie okłamała.
Ale jest podobny do kwarcu dymnego.
Odpowiedz
#6
Jeśli nie musisz, to nie sprzedawaj. Czasy są takie, że jeszcze trochę, a "papier" może nie być nic wart. Dobrze mieć wtedy coś na wymianę, (kamienie, złoto, srebro, itp).
Pozdrawiam.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości