Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o srebro próby 720
#1
Na rynku nabyć można (po dość korzystnych cenach, często bez VAT) stare srebrne monety próby 720. Wyglądają mniej więcej tak:
[Obrazek: 1812904531.th.jpg]
Z tego co rozumiem monety owe zawierają 72% srebra stopionego z innym metalem, którego tożsamości nie udało mi się ustalić.

Zastanawiam się jak skomplikowany jest proces odzysku czystego srebra z takich monet.
Gdybym chcieć je przerobić na biżuterię - czy to się opłaca, czy lepiej od razu kupić srebro wyższej próby?
Odpowiedz
#2
Wszystko można, ale to zabawy kwasami: azotowym, solnym.
Muszę poszukać, miałem gdzieś dokładny opis. Znajdę to wrzucę. Mi się po przeczytaniu długiego tekstu odechciało.
Odpowiedz
#3
dzisiejsze ceny srebra raczej odstraszają, wiec pytanie czy sie to opłaca to retoryczne chyba heh.
Maxx to powinno sie popatrzeć jak ktos to robi wpierw,ale taki pogląd wiedze teoretyczną trzeba wcześniej na rozeznanie umnić Uśmiech nie zniechęcaj sie tak szybko Język
Odpowiedz
#4
(10-01-2011, 06:36 AM)no_sense napisał(a): dzisiejsze ceny srebra raczej odstraszają, wiec pytanie czy sie to opłaca to retoryczne chyba heh.
jak napisałem te monety potrafią być tańsze, chociażby o VAT.
więc przez "opłaca" miałem na myśli: ile kosztuje przerobienie takiego stopu srebra na czysty metal?
czy może są jakieś miejsca gdzie świadczy się tego typu usługi?
Odpowiedz
#5
Są rafinerie które odzyskują srebro, więc i pewnie z tego by odzyskały.
Jak masz problem ze znalezieniem to podaj jakieś większe miasto w okolicy którego chcesz coś znaleźć to poszukamy.
Odpowiedz
#6
Tak się składa, że mieszkam za granicą. Poza tym wydaje mi się, że na niszczenie pieniędzy monopol ma państwo, więc wątpię żeby jakaś rafineria na to poszła - co innego jakiś pan jubiler Uśmiech

Mam tych monet pare kilo, myślałem nawet żeby dokupić bo traktuję to trochę jako lokatę kapitału, ale zorientowałem się już, że gdybym chciał je sprzedać to za czyste sztaby srebra zapłacą mi więcej niż za srebro zawarte w tych monetach... z drugiej strony żeby kupić sztaby trzeba zapłacić VAT, gdy za monety nie trzeba... stąd się zastanawiam. Oczywiście czysto teoretycznie Uśmiech
Odpowiedz
#7
Te monety są chyba wycofane z obiegu, więc nie ma mowy o żadnym monopolu. Zresztą jak by był taki problem, to przecież możesz je potraktować młotkiem i nikt nie dojdzie co to było, a przecież srebro pozostanie srebrem.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości