Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Złoto tanieje
#1
lobby spółek górniczych, (WGC) ogłosiła, że globalny popyt na złoto w II kw. br. obniżył się do 990 ton, co jest najniższym poziomem od I kw. 2010 r., a w ujęciu rocznym oznacza spadek o 7 proc.
Złoto staniało o 17 proc., do ok. 1,6 tys. dol. za uncję w porównaniu ze szczytowym okresem z września 2011 r., gdy cena przekraczała 1,9 tys. dol. za uncję. Przed wybuchem kryzysu w połowie 2007 r. złoto kosztowało ok. 650 dol. za uncję.


"Indie i Chiny to połowa globalnego zapotrzebowania na złoto i nie ulega wątpliwości, że oba rynki hamują" - powiedział "FT" Marcus Grubb dyrektor WGC z siedzibą w Londynie.

WGC ocenia, że Indie w II kw. br. kupiły 181,3 ton złota, co jest najniższym poziomem od dwóch lat. W całym 2012 r. kupią 750 ton, czyli o 25 proc. mniej niż w 2011 r.

Jednym z powodów spadku popytu na złoto w Indiach jest deprecjacja rupii do dolara i gorsze zbiory. W efekcie zmalał popyt na złoto wśród ludności wiejskiej tradycyjnie lokującej w tym kruszcu oszczędności.

»System Piano na Forbes.pl - w sierpniu testuj za darmo!

Według "Financial Times" jednym ze skutków spadku cen złota jest niższa rentowność spółek górniczych wydobywających ten kruszec, m.in. kanadyjskiej Barrick Gold i notowanej na giełdzie nowojorskiej Newmont. Reperkusje odczuwają też fundusze hedgingowe m.in. Geoerge'a Sorosa i Johna Paulsona - wskazano.

Źródło: http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wyd...ac,29484,1
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości