01-18-2016, 09:48 PM
Stron: 1 2
01-19-2016, 12:03 PM
chodzi ci o skurcz na gumie? czy sam fizyczny skurcz metalu?
01-19-2016, 06:01 PM
Czy to jest zależne od rodzaju gumy ?
01-20-2016, 03:55 PM
tak, sa gumy teoretycznie bezskurczowe, sa takie gdzie skurcz jest rzedu kilku%
01-20-2016, 04:42 PM
(01-20-2016, 03:55 PM)kfadrat napisał(a): [ -> ]tak, sa gumy teoretycznie bezskurczowe, sa takie gdzie skurcz jest rzedu kilku%
Muszę to żonie powiedzieć
mówiła mi ostatnio że coś jej się ten "odlew" ostatnio skurczył

Pewnie kupiła złe gumy

01-20-2016, 05:56 PM
Marcinwrona nie wiem czy jest dokladna formula aby to wyliczyc. Czasami skur jest bliski zeru, czasami moze to byc 2-5%. Zalezy od stopu, temperatury, masy formerskiej, wzoru itd itp. Najprosciej byloby po prostu sprawdzic. Odlej np obraczke, pasek i jakies oprawki. pomierz wszystko przed odlanie i po. Bedziesz mial wtedy dobry obraz tego co sie dzieje i ile masz skurczu odlewniczego.
Jesli chodzi o kopiowanie to tutaj jeszcze dochodzi skurcz na gumie(sa takie co maja 0 az do 7-8%.) oraz skurcz na wosku.
Takze nie ma na to jednej i dokladnej formuly ktora moglbys zastosowac.
Jesli chodzi o kopiowanie to tutaj jeszcze dochodzi skurcz na gumie(sa takie co maja 0 az do 7-8%.) oraz skurcz na wosku.
Takze nie ma na to jednej i dokladnej formuly ktora moglbys zastosowac.
01-20-2016, 07:33 PM
Skurcz na odlewie praktycznie nie występuje. Jest ale znikomy. Najbardziej zauważalny jest podczas wulkanizacji gumy.
Każda firmowa guma (np. Castaldo) ma oznaczony skurcz w % i odpowiedni kolor dla odróżnienia. Np. ceglasta guma
Castaldo Econosil ma skurcz 4% i tyle się daje więcej projektując model.
Każda firmowa guma (np. Castaldo) ma oznaczony skurcz w % i odpowiedni kolor dla odróżnienia. Np. ceglasta guma
Castaldo Econosil ma skurcz 4% i tyle się daje więcej projektując model.
01-21-2016, 12:16 PM
cactoos, a odlejesz np sztabke 100 gram, tak zeby Ci sie nie zapadla na srodku?
01-21-2016, 06:15 PM
(01-21-2016, 12:16 PM)kfadrat napisał(a): [ -> ]cactoos, a odlejesz np sztabke 100 gram, tak zeby Ci sie nie zapadla na srodku?
O rany! Co za porównanie? Różnica przekroju! Taka szyna kolejowa, podczas mrozu skurczy się na długości kilometra o dobre pół metra,
natomiast szyna w pierścionku skurczy się niezauważalnie. Ja tego skurczu odlewniczego nie biorę w ogóle pod uwagę.
01-22-2016, 12:14 PM
ja rozumiem, ze im wieksza objetosc, tym wiekszy skurcz, ale rozmiarowo taka 50 czy 100g sztabka z czystego zlota nie jest az taka wielka. Z tego co wiem, problemy sa tez z odlewaniem blachy generalnie, bo sie zapada do wewnatrz. Przy rzeczach "pierscionkowych" ten skurcz jest zupelnie pomijalny
Stron: 1 2