Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to za kamień?
Witam. Jestem nowym użytkownikiem i kompletnie nie znam się na biżuterii, kamieniach, etc. więc mam pytanko do forumowiczów. Mianowicie dostałam od babci pierścionek, złoty, z zielonym kamieniem, sprzed 1920r. Może orientujecie się jaki to kamień, a może zwykłe szkło?
Pozdrawiam,
Barbara

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Zrób jeszcze jakieś zdjęcia. Na tym nawet nie jestem pewien koloru. Zielony nieprzeźroczysty?
Odpowiedz
Kamień jasnozielony, przezroczysty. Podejrzewam, że to zwykłe szkło, jednak nie znam się na tym. dodaję jeszcze jedno zdjęcie.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Ze zdjęcia ciężko zawsze ocenić. Mógłby to być fluoryt, ale jest miękki, więc kamień miałby rysy. Szkło raczej nie, bo widać, że to porządne złoto a w nie raczej oprawiono cenny kamień. Bywają takie jasnozielone szmaragdy, kwarce, ba! Diamenty.
Myślę, że bez wizyty u jubilera się nie obejdzie.
Odpowiedz
Diament raczej nie. Złota jest rzeczywiście dużo, misternie zrobiony na zamówienie prababci. Więc może szmaragd
Odpowiedz
Na szmaragd chyba trochę jasny. Jeszcze mógłby być akwamaryn lub cyrkon. Też zdarzają się takie jasnozielone.
Odpowiedz
Obstawiam że może to być chryzolit syntetyczny-choć faktycznie ze na podstawie zdjęcia trudno tu coś stwierdzić na 100%
Odpowiedz
Gdyby to był współczesny pierścionek, też obstawiał bym syntetyk. Lecz choć pierwsze syntezy kamieni były dokonywane już w 1877 roku a zielone korundy w 1910 roku, to właściwie synteza do celów jubilerskich na szeroką skalę to czasy bardziej współczesne. Myślę, że jeśli pierścionek powstał w 1920 to raczej kamień jest naturalny.
Odpowiedz
Może to być perydot niskiej jakości
Odpowiedz
Początkowo myślałam ze to rubin lub szmaragd,ale nie błyszczy się tak jak szmaragd-przynajmniej nie na zdjęciu. Jak się lepiej przyjrzeć,to faktycznie przypomina chryzolit.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości