Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proszę o poradę w sprawie srebrnej tacy
Witam mam pytanie odnośnie tacy która ostatnio u siebie znalazłem. Tutaj sa zdjęcia
[Obrazek: img0340od.th.jpg][Obrazek: img0341uo.th.jpg][Obrazek: img0342nb.th.jpg][Obrazek: img0343rte.th.jpg][Obrazek: img0344il.th.jpg][Obrazek: img0345v.th.jpg]
Moje pytanie brzmi jak można by odnowić taka tacę domowym sposobem lub jeżeli jest to konieczne u jubilera i jaki bylby tego koszt, i drugie pytanie jaka wartość ma taka taca.
Aha byłbym zapomniał waga tej tacy to około 0,75 kg
Odpowiedz
Domowym sposobem nie da rady, zbyt duze ubytki srebra, chyba mosiadz wyglada spod spodu. Do tego glebokie rysy na calej powierzchni.

Musisz poszukac zlotnika, jubiler moze nie podolac wyzwaniu. Wiem, ze w Anglii jest jeden gosciu, ktory sie tym profesjonalnie zajmuje, widzialem jego prace na stronie firmowej.

A ile to warte ? Recznie repusowana, grubo srebrzona (tak mysle, bo przeswituje mosiadzem w miejscach mocno wytartych) taca z 1877 roku, robiona dla kogos o inicjalach IS, zapewne czesc wiekszego kompletu, sygnowana L. Niesz.

Nie mam bladego pojecia. Tu jest potrzebna wycena rzeczoznawcy aukcyjnego,lub historyka sztuki. Na pewno nie na wage w cenie zlomu!

Pomimo tragicznej kondycji jest to piekny okaz sztuki zlotniczej.

Tu masz link do forum na ktorym ludzie lepiej odemnie znaja sie na starociach, pasjonaci, zbieracze.

Moze uda im sie odcyfrowac reszte tych znaczkow, chociaz jeden jest tak zatarty , ze raczej niemozliwy do odcyfrowania.
Ingenuity is the third hand of a craftsman ...
Tom

Odpowiedz
Złotnik zajmuje się jeszcze wytwarzaniem rożnych większych form np. naczyń, przedmiotów kultu religijnego itp. U nas nie ma słowa "srebrnik" w znaczeniu osoby wykonującej przedmioty ze srebra.
Jubiler to raczej tylko biżuteria.
Odpowiedz
Ciekawe pytanie, ale to już inny temat. Puść oczko
Jubiler też się raczej kojarzy z samym sprzedawcą, wykonującym co najwyżej jakieś proste naprawy.
Odpowiedz
temat troche zakręcony każdy patrzy na swoj sposób ja napisze jak to widze..jubiler czlowiek znawca zajmujący sie oprawą kamieni...człowiek od tego Uśmiech a złotnik tez musi to potrafić czy jubiler potrafi zrobić zrobic podbizo lub zapięcie szufladkowe ? jesli ma ambicje to i takUśmiech
Odpowiedz
Może wrócę do meritum.
Taca jest piękna i raczej cała ze srebra, bowiem jest na niej wybita próba.
Jeśli chcesz mieć to zrobione profesjonalnie lepiej komuś oddaj do czyszczenia.
Sam gdybym miał coś tak cennego pewnie bym tak zrobił. Choć może i spróbował bym własnymi siłami?
Możesz prostymi środkami trochę ją oczyścić. Folia aluminiowa i sól usunie trochę nalotu, potem miękką szmatką i pastą polerską lub pastą do zębów polerowanie.
Jednak fachowiec zrobi to na pewno lepiej. I nie masz ryzyka. A prawie kilo srebra trochę jest warte.
Odpowiedz
Najpierw zorientuj się co do wartości tej tacy, żeby nie zapłacić za czyszczenie więcej niż jest ona warta. Jeśli ma dużą wartość to sugeruję iść z nią do profesjonalisty (konserwator zabytków), jeśli nie jest to antyk o dużej wartości to w domu podanym niżej sposobem doprowadzisz ją do stanu idealnego.
1. Folia aluminiowa i sól
2. Papierem wodnym delikatnie wygładź rysy (nie przesadź, żeby nie odkształcić)
3. Pozostaje wypolerować. Szmatką nie wiem jaki może być efekt. Najlepiej na polerce najpierw zieloną pastą, później czerwoną na wysoki połysk. Jeśli nie masz polerki to do złotnika możesz iść. Jak jesteś z moich okolic to mogę CI wypolerować.
Odpowiedz
Taca piękna. Koniecznie wrzuć fotki gdy ją wyczyścisz i wypolerujeszUśmiech
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości